Wesele w Ojcowie

17 października, godz. 19, Krakowskie Teatr Variete

Wesele w Ojcowie z muzyką Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego nazywane jest pierwszym polskim baletem narodowym. Balet Dworski Cracovia Danza przywrócił to dzieło publiczności 2 lata temu po kilkudziesięciu latach zapomnienia. Tym razem artyści zatańczą do nagrania nowo zrekonstruowanej partytury dzieła, dokonanej specjalnie na zamówienie Cracovia Danza. Wersję orkiestrową baletu, którego muzyka przetrwała do naszych czasów jedynie w postaci wyciągu fortepianowego, z dużym wyczuciem stylistycznym odtworzył poznański muzykolog Maciej Prochaska, a nagrania dokonał zespół The Violin Consort pod przewodnictwem Zbigniewa Pilcha.

Taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie swoją prapremierę miała w 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie i stała się manifestacją polskości. Spektakl okazał się scenicznym przebojem – w XIX wieku gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy. Popularność Wesela w Ojcowie była tak wielka, że tańce z tego przedstawienia trafiły na salony i sale balowe. Balet ten wystawiany był też za granicą: jeszcze w XIX wieku polskie tańce podbiły dzięki niemu Rosję, a w latach międzywojennych spektakl pokazano m.in. w Nowym Jorku i na Lazurowym Wybrzeżu. Po wojnie polskie teatry sięgały po ten tytuł kilkakrotnie, zaś po 1989 roku spektakl ten wystawił tylko zespół Mazowsze. Odbyło się też kilka prezentacji muzyki z baletu w wersjach koncertowych.

W spektaklu Cracovia Danza wspaniałe mazury, krakowiaki, polki i marsze ukazane są w pełnej scenicznej krasie. Choreografie Leszka Rembowskiego oparte są archiwalnych zapisach polskich tańców. Muzycznie przedstawienie jest też wzbogacone o melodie żydowskie i tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.

***

Organizator: Balet Cracovia Danza

Partnerzy: Fundacja Ardente Sole, Krakowski Teatr Variete. FP Multimedia

Patroni medialni: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Gość Niedzielny, Miesięcznik Kraków, taniecPOLSKA.pl, Magiczny Kraków, CzasDzieci.pl, polskamuza.eu, Karnet (współpraca redakcyjna), HealthTV

 

 

Muzyka: Karol Kurpiński, Józef Damse (opr. Maciej Prochaska)

inscenizacja i choreografia: Leszek Rembowski

asystent choreografa: Dariusz Brojek

kostiumy: Zofia de Ines

scenografia: Zofia de Ines, Tomasz Chlanda

***

Występują:

Balet Cracovia Danza: Romana Agnel, Marta Baranowska, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus,  Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski

Magdalena Wieczorek-Duchewicz - śpiew

***

Bilety na spektakl w cenie 40 N / 30 U  do nabycia w kasach Teatru

***

Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne

Rejestracja nagrania została sfinansowana z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego