CZAS NA TANIEC! - Profesor Janina Strzembosz. Wspominamy

26 lutego 2018, godz. 19, Klub Aktora SPATiF

Balet Cracovia Danza zaprasza na kolejne spotkanie CZAS NA TANIEC!, które poświęcone będzie pamięci Pani Profesor Janiny Strzembosz w 110. rocznicę urodzin. Janina Strzembosz, tancerka, uczennica Isadory Duncan, fantastyczna pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe wielu tancerzy, jest legendą Polski i Krakowa. Życie Pani Profesor to historia XX wieku obfitująca w zaskakujące zwroty akcji, pełna bohaterów znanych ze stron encyklopedii, takich jak m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein czy Karol Szymanowski.

Co takiego było w Pani Profesor, że jej wychowankowie, którzy dziś zajmują się różnymi gatunkami tańca, nie pozwalają nam o niej zapomnieć i od 26 lat organizują wieczory jej pamięci, pełne tańca i muzyki? Na to pytanie zapewne uda nam się odpowiedzieć w trakcie spotkania Profesor Janina Strzembosz. Wspominamy, które odbędzie się 26 lutego, o godz. 19 w Klubie Aktora SPATiF, w Krakowie, Rynek Główny 41. Gośćmi spotkania będą uczniowie Pani Profesor, m.in.: Anatol Kocyłowski, Agnieszka Gorczyca, Marta Mirocka, a także Romana Agnel, która wystąpi w podwójnej roli, i uczennicy Pani Profesor, i dyrektora Baletu Cracovia Danza, gospodarza cyklu. Spotkanie, które jest współorganizowane przez Klub Aktora SPATiF, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tańcem. Zarówno uczniów Pani Profesor, a także jej „artystycznych wnuków” i wszystkich, którzy ją znali, jak i tych, którzy nie zdążyli jej poznać, a chcieliby dotknąć tej niezwykłej historii nie tylko tancerki, ale także doskonałej dyrygentki.

Wstęp wolny!

W dwa dni później, 28 lutego o godz. 19 w Krakowskim Teatrze Variete odbędzie się międzynarodowa gala baletowa Życie dla tańca poświęcona pamięci prof. Janiny Strzembosz. Wezmą w niej udział wychowankowie Pani Profesor. Finałem wieczoru będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego, najnowszej produkcji Baletu Cracovia Danza. czytaj więcej