Zmarł Jacek Tomasik

Zmarł Jacek TomasikZmarł Jacek Tomasik
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci 18.02.2019 roku prof. Jacka Tomasika, choreografa, etnografa, pedagoga, artysty, który o tańcu i o ruchu scenicznym wiedział wszystko, szefa legendarnego studenckiego teatru tańca Kontrast, autora choreografii do spektakli operowych i teatralnych, a od 2002 roku pedagoga krakowskiej PWST. Jacek Tomasik był naszym gościem spotkania CZAS NA TANIEC! w 2015 roku.  Opowiedział nam wówczas o swojej fascynacji ruchem, o inspiracjach i bogatym doświadczeniu scenicznym.  Tej rozmowy nie zapomnimy nigdy!

Jacek Tomasik, absolwent Wydziału Historii Kultury Materialnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, uczył się sztuki choreograficznej w Polsce, Wielkiej Brytanii i Francji. W 1963 roku w Krakowie założył studencki teatr tańca współczesnego Kontrast, który prowadził przez 32 lata. Od 1985 roku związany był z Operą Krakowską, gdzie sześć lat był dyrektorem artystycznym baletu, a następnie głównym choreografem. Jest twórcą blisko 500 choreografii teatralnych, nie licząc tych do telewizji, filmu i do zespołu Kontrast.

Współpracował z największymi teatralnymi twórcami w Polsce, m.in. z Konradem Swinarskim (Sen nocy letniej i Wszystko dobre, co się dobrze kończy Williama Szekspira; Wyzwolenie Stanisława Wyspiańskiego); Andrzejem Wajdą (Noc listopadowa i Klątwa Stanisława Wyspiańskiego, Makbet Williama Szekspira); Tadeuszem Łomnickim (Dwaj panowie z Werony Williama Szekspira); Henrykiem Tomaszewskim (Warszawianka Stanisława Wyspiańskiego), Jerzym Jarockim (Szewcy i Trzeci akt wg Szewców Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz Sen srebrny Salomei Juliusza Słowackiego), a także Zygmuntem Hübnerem, Bohdanem Korzeniowskim, Jerzym Kreczmarem. Przygotowywał również choreografie do przedstawień operowych i operetkowych (m.in. Orfeusz i Eurydyka, Oniegin, Madame Sans-Gene, Sonata Belzebuba oraz Traviata w krakowskiej Operze i Operetce i w Operetce Wrocławskiej).
po lewej: zdjęcie z archiwum zespołu kontrast



Jacek Tomasik, fot. Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Pasek dostępności