URODZINY MONIUSZKI! HAPPENING CRACOVIA DANZA: BALET W MIEŚCIE EDYCJA 2019 MONIUSZKO

7 maja 2019, godz. 13, Kraków, Rynek Główny 47

Zapraszamy na urodziny Moniuszki świętowane happeningiem w ramach cyklu Cracovia Danza: balet w mieście. Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadają dokładnie 5 maja, Balet zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13,  przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47. To właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor będąc w Krakowie, to stąd słuchał hejnału mariackiego. W tym hotelu pisał też listy do żony, opisując swoje krakowskie wrażenia.

„Deszcz ze śniegiem prószył rzęsiście. Więc z kolei w zamkniętej hermetycznie doróżce kazałem siebie wieźć do Drezdeńskiego Hotelu. Tu nająłem sobie wygodny pokój z doskonałą pościelą, z widokiem na rynek za 4 zł i gr 10!! Taniość ta ujęła mnie za serce. Znacznie się ułagodziłem a pierwszy rzut oka przez szybę zupełnie rozbroił. Stanąłem jak wryty. Łzy zakręciły mi się w oku. Jestem u stóp Mariackiej wieży,  na środku wielkiego rynku Sukiennice, na które napatrzyć się nie mogę” – pisał 8 maja 1858 roku do żony Stanisław Moniuszko.

We wtorek, 7 maja Cracovia Danza zatańczy przed dawnym hotelem Drezdeńskim przedstawiając choreografie przygotowane przez Romanę Agnel i Leszka Rembowskiego do muzyki Moniuszki. Zabrzmi fortepianowa Polka C-dur oraz Polonez i Kotyljon z opery Hrabina.

Warto przypomnieć, że Moniuszko odwiedził Kraków dwukrotnie. Jego pobyty były związane nie tylko z koncertami, ale także ze spotkaniami i zwiedzaniem miejsc nawiązujących do historii naszego kraju.

Balet Cracovia Danza, w tym roku swój cykl happeningów zdecydował się poświęcić Stanisławowi Moniuszce, a dokładnie związkom kompozytora z Krakowem. Cykl został zainaugurowany 26 marca w Bibliotece Jagiellońskiej. Happeningowi towarzyszył wówczas pokaz autografów kompozytora. Pokazana została aria z opery Verbum Nobile oraz jedna z najsłynniejszych pieśni – Prząśniczka.

Zapraszamy!
0