NA WAWELSKIM DWORZE

18-19 maja 2019, Sztokholm (Szwecja), Dni Polskie w Skansenie

Balet Cracovia Danza po raz kolejny wystąpi podczas Dni Polskich w Sztokholmie. Z okazji 450-lecia koronacji Katarzyny Jagiellonki na królową Szwecji zaprezentuje spektakl Na wawelskim dworze.

Dwór wawelski w XVI wieku to miejsce gdzie krzyżowały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu, co widoczne jest w sztuce, także tanecznej. W tamtych latach na balach i w przedstawieniach baletowych prezentowanych na Wawelu pojawiały się różne tańce, m.in. włoskie passamezzo, baletto, a także francuskie gajardy, pawany, turdiony i kuranty.

Spektakl Na wawelskim dworze Baletu Cracovia Danza pokazuje te tańce, których choreografie zostały odtworzone na podstawie traktatów tańca i twórczo opracowane. Te rekonstrukcje są nie tylko dowodem jak wysoki poziom techniczny reprezentowali dworzanie z Wawelu, ale także świadczą o różnorodności i bogactwie kroków, figur i form tanecznych XVI wieku. Ten wysoki poziom zawdzięczmy Królowej Bonie, która na Wawel sprowadziła mistrzów tańca i mistrzów muzyki, czyniąc z Krakowa centrum sztuki Renesansu.

W spektaklu, w którym oczywiście nie zabraknie królowej Bony, została przedstawiona historia dworskich intryg, miłości i zazdrości, stając się pretekstem  do pokazania piękna tańca renesansowego. Widowisko dopełnią elementy pantomimiczne wzorowane na ceremoniale dworskim z epoki. Warto też zwrócić uwagę na bogate kostiumy, inspirowane ikonografią i pokazujące najważniejsze style w modzie panujące na Wawelu.