Wystawa Przyłapani w tańcu

Przepiękną fotograficzną dokumentację Balet Cracovia Danza zawdzięcza fotografom, przyjaciołom zespołu. Do nich należy przede wszystkim Ilja Van de Pavert, holenderski mistrz obiektywu, a także wielki miłośnik sceny i tańca, który od wielu lat towarzyszy zespołowi. Jest zawsze z tancerzami. W garderobie, za kulisami, na widowni, często w podróży.

Uwiecznia wszelkie chwile baletu, na scenach oraz podczas happeningów. Dokumentuje momenty radości i smutku, tremy i spełnienia, także ciężkiej codziennej pracy przy baletowych drążkach oraz przygotowań do występu. Zawsze można na niego liczyć, zawsze ma czas dla zespołu. Obdarzony został wielkim darem umiejętności fotografowania tańca. A jak wiadomo jest to sztuka niezwykle trudna i wymagająca ogromnej wiedzy. Fotografowanie w teatrze, w zmiennych światłach i do tego w ruchu, to wielka umiejętność. Ilja Van de Pavert to potrafi. W niezwykły sposób oddaje klimat przedstawienia, technikę tancerzy i piękno choreografii. Ma także wielki talent do portretów artystów, w różnych kostiumach, oddając za każdym razem światło tak charakterystyczne dla poszczególnych epok.

Przez 10 lat Balet Cracovia Danza fotografowało wielu artystów. Ale dwóch z nich jeszcze należy, podobnie jak Ilja Van de Pavert, do przyjaciół zespołu. To Tomasz Korczyński i Artur Strąk. Artyści obiektywu, którzy o tańcu wiedzą wiele i potrafią pokazać to, co w tej trudnej sztuce jest najpiękniejsze.
Dzięki zdjęciom, przede wszystkim tych trzech fotografów, Anna Bodzak przygotowała wystawę Przyłapani w tańcu.
KLUB AKTORA SPATIF, Kraków
Rynek Główny 41

EKSPOZYCJA CZYNNA BĘDZIE DO KOŃCA STYCZNIA