KAZIMIR - NASZ ŚLAD

11 lipca, godz. 19, Teatr Nowy

Kazimierz, dawna dzielnica żydowska, będzie miejscem spotkania krakowskich tancerzy specjalizujących się w tańcach dawnych z amerykańskim artystą tworzącym swoje projekty w oparciu o język tańca współczesnego i multimedia. Cracovia Danza i Adam McKinney&DNAWORKS wystąpią razem 11 lipca w Teatrze Nowym w przedstawieniu Kazimir – nasz ślad, opowiadającym o żydowskiej tożsamości. Pokaz będzie ukoronowaniem rezydencji Amerykanina i kilkudniowych warsztatów, które prowadził z tancerzami na początku lipca.

Adam McKinney, amerykański artysta z polskimi korzeniami, przyjechał do Polski pracować nad swoim projektem HaMapah/The Map. Ten multimedialny spektakl taneczny, kreowany wraz z Danielem Banksem i Laurą Bustillos, z którymi Adam tworzy organizację DNAWORKS, opowiada o tożsamości, nawiązując do żydowskich i afrykańskich korzeni artysty, a równocześnie jest próbą dialogu z publicznością, reprezentującą współczesność. Właśnie fragmenty tego przedstawienia zobaczymy w drugiej części wieczoru. W pierwszej natomiast przeniesiemy się w czasie, by zobaczyć, co m.in. miało wpływ na kształtowanie się żydowskiej tożsamości. Cracovia Danza wytańczy historię legendarnej Esterki i króla Kazimierza Wielkiego, któremu Żydzi zawdzięczali przywilej gwarantujący im, po raz pierwszy w historii Polski, podstawowe prawa, m.in. do handlu i wolności religijnej. Później odwiedzimy XIX-wieczny Kazimierz – zobaczymy tańce i usłyszymy muzykę, które dziś najbardziej kojarzą nam się z kulturą żydowską.

Rezydencja Adama McKinney’a w Balecie Cracovia Danza, poza warsztatami i wspólnym występem, obejmuje także przygotowanie choreografii do spektaklu Brunetki, blondynki..., który Balet zaprezentuje podczas tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (14 sierpnia, godz. 16, Stary Dom Zdrojowy).

 
Kazimir – nasz ślad

11 lipca, godz. 19

Teatr Nowy, ul. Krakowska 41, Kraków

***

Choreografia: Michał Zubkow, Leszek Rembowski, Adam McKinney

Występują: tancerze Baletu Cracovia Danza, Adam McKinney & DNAWORKS

BILETY: 25 zł, rezerwacja – projekt@cracoviadanza.pl

projekt dofinansowany przez Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych Ameryki w Krakowie