Z CHOPINEM W SALONIE MARCELINY CZARTORYSKIEJ - premiera filmu

1 marca 2021, YouTube, Facebook

Z CHOPINEM W SALONIE MARCELINY CZARTORYSKIEJ - premiera filmuZ CHOPINEM W SALONIE MARCELINY CZARTORYSKIEJ - premiera filmu
Tańce stanowiły jedno z najważniejszych źródeł twórczości Fryderyka Chopina. Niemal połowa z ponad 200 jego kompozycji odnosi się do tańców już w tytule, a w wielu pozostałych, nawet jeśli nazwa tego nie wskazuje, pojawiają się wyraziste rytmy taneczne. Kompozytor był świetnym tancerzem i jako bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Film, wyprodukowany przez Cracovia Danza Film Studio, prezentuje właśnie tę salonową odsłonę tanecznej twórczości Chopina. Scenerię obrazu stanowią wnętrza renesansowej Willi Decjusza, w której w latach 1869-1894 mieszkała księżna Marcelina Czartoryska, słynna uczennica kompozytora. W podkrakowskiej posiadłości artystka stworzyła artystyczny salon na wzór tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin, wypełniając go pamiątkami i muzyką swego mistrza.

W filmie jak we śnie ożywają wspomnienia Marceliny Czartoryskiej z czasów młodości, z paryskich salonów. Przy fortepianie zasiada Chopin, a eleganckie damy i kawalerowie tańczą do jego muzyki: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa.

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku.

przeczytaj także: rozmowa z Romaną Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza oraz Dominiką Kasprowicz, dyrektor Instytutu Kultury Willa Decjusza z okazji premiery filmu.

***

Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej 

Scenariusz: Romana Agnel, Dariusz Brojek

Reżyseria: Romana Agnel

Zdjęcia: Sebastian Dudek, Maciej Berg, Maciej Ejnik 

Występują:
Romana Agnel
Piotr Kowal
Balet Cracovia Danza w składzie: Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki,  Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź

Czyta: Beata Malczewska

Produkcja: Balet Cracovia Danza, Cracovia Danza Film Studio

Partner: Instytut Kultury Willa Decjusza, Instytut Polski w Sztokholmie

0
Pasek dostępności