MASKARADA KRÓLOWEJ BONY na Litwie

4 lipca 2021, godz. 19, Dwór Raudondvaris

MASKARADA KRÓLOWEJ BONY na LitwieMASKARADA KRÓLOWEJ BONY na Litwie
fot. Tomasz Korczyński

Balet Cracovia Danza wystąpi podczas Dni Zamku w Raudondvaris, czyli Czerwonym Dworze na Litwie. Dwór w Raudondvaris ma długą kulturalną tradycję, do której nawiązują organizatorzy wydarzenia. Ostatni właściciele, ród Tyszkiewiczów, gościli za zamku wielu artystów, posiadali też bogatą kolekcję sztuki. Podczas dni zamku prezentowane będą różne przejawy kultur dworskiej od średniowiecza po XIX wiek.

W tę scenerię doskonale wpisuje się przedstawienie Baletu Cracovia Danza Maskarada królowej Bony. Spektakl w choreografii Romany Agnel inspirowany jest zapisami polskich obyczajów dworskich za panowania ostatnich Jagiellonów. Modę na maskarady i włoskie zabawy dworskie przyniosła do Polski królowa Bona Sforza, przyczyniając się tym samym do rozwoju tańca i sztuki baletowej na dworze wawelskim. Sama będąc świetną tancerką o miłośniczką baletu, sprowadziła do Krakowa wielkich mistrzów tańca, którzy szybko wprowadzili na dwór wawelski włoskie formy taneczne oraz oryginalne choreografie baletowe.

W widowisku prezentowane są najbardziej znane wówczas tańce w stylu włoskim, takie jak: pavana, galiarda, corrente, volta czy baletto. Większość z nich odtworzona jest na podstawie traktatów ówczesnych mistrzów tańca: Fabritio Caroso i Cesare Negri. Treścią widowiska są historie, które mogły zdarzyć się na balu maskowym wydanym przez królową Bonę w komnatach wawelskich. Tancerze, w bogatych renesansowych strojach i stylizowanych maskach, przenoszą nas w świat renesansowego karnawału, fantazji i marzeń, miłości i dworskich intryg. Bal jest także pretekstem do zaprezentowania postaci z epoki: królowej Bony, Stańczyka – głównego organizatora zabaw i atrakcji dworskich, a także licznych dworzan.

W czasie maskarady ważną rolę odgrywają typowe, XVI-wieczne maski, które – podobnie jak w karnawale – pozwalają ukrywać tożsamość, swobodnie flirtować i snuć intrygi, zamieniać rzeczywistość w fantazję i marzenie. Inspiracją dla autorów masek używanych w spektaklu są maszkarony z Sukiennic, które wykonał Santi Gucci, rzeźbiarz sprowadzony z Włoch przez Bonę Sforzę.

 
Pasek dostępności