Korowód Zygmuntowski / Kiedy tańczą dzwony

13 lipca 2021, godz. 17, Stare Miasto w Krakowie / obchody 500-lecia Dzwonu Zygmunt

Korowód Zygmuntowski / Kiedy tańczą dzwonyKorowód Zygmuntowski / Kiedy tańczą dzwony
Główną częścią obchodów jubileuszu 500-lecia Dzwonu Zygmunt w Krakowie jest Korowód Zygmuntowski, który odbędzie się 13 lipca w historycznym Krakowie. Kolorowa, rozmuzykowana i roztańczona parada ruszy o godz. 17 spod Barbakanu i przejdzie poprzez ulicę Floriańską, Rynek Główny aż pod Wawel. Scenariusz tego nietypowego, pełnego artystów rożnych dziedzin sztuki korowodu przygotowali Romana Agnel, dyrektor Baletu Cracovia Danza i Jerzy Zoń, dyrektor Teatru KTO.

 

Romana Agnel do tego barwnego przemarszu zaprosiła takie zespoły jak: Bractwo Rycerskie Miasta „Nowa Dęba”, Capella Regia, Trupa Komedianty, Zespół Tańca Ludowego „Krakowianie”, Bractwo Kurkowe, Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” oraz Włóczków i słynną kapelę Mlaskotów, którzy od lat współtworzą pochód Lajkonika. Korowód, pełen aktorów w kostiumach z epoki, tancerzy i muzyków, zatrzyma się na kilku przystankach. Będzie to okazja do zobaczenia wielu działań artystycznych m.in. pokazu żonglerki (pod Barbakanem), scenki pantomimicznej (ul. Floriańska), pokazu walki do ilustracji muzycznej (plac św. Marii Magdaleny), czy interludium scenicznego z tekstem Bronisława Maja (Rynek Główny).

 

W korowodzie uczestniczyć także będą tancerze Baletu Cracovia Danza, którzy ponadto na scenie pod Ratuszem przedstawią spektakl specjalnie przygotowany z okazji jubileuszu Dzwonu Zygmunt - „Kiedy tańczą dzwony”. Premierowe widowisko przybliży fascynujący świat renesansowych tańców i zabaw, które odbywały się w tamtych czasach na dworze wawelskim. Renesansowe tańce staną się barwnym tłem dla opowieści o najsłynniejszym krakowskim dzwonie. Dzięki tancerzom zajrzymy na dwór Zygmunta I Starego i poznamy ludwisarza Hansa Behama. W widowisku nie zabraknie także królowej Bony. Jej dwórki zaprezentują baletto z tańczącymi dzwonami, a tancerze-dzwonnicy z dzwoneczkami przy kostkach zaprezentują się w żywiołowej, teatralnej moresce. Całość zakończy wspólny finał – słynny kanon „Panie Janie”.

Zapraszamy!
0
Pasek dostępności