Plany działalności Baletu Cracovia Danza na rok 2022

Prezentujemy plany działalności artystycznej oraz wstępny repertuar wystąpień Baletu Cracovia Danza.

Plany działalności Baletu Cracovia Danza na rok 2022Plany działalności Baletu Cracovia Danza na rok 2022
Już 17 stycznia 2022 roku spektaklem Kozaki, czyli oszustwo ukarane w choreografii Leszka Rembowskiego, będącym premierą po latach, baletu który pod koniec XVIII wieku odniósł sukces z warszawskim Teatrze Wielkim, Cracovia Danza rozpoczyna występy w Teatrze Variete. Po intensywnej działalności w Internecie, w mediach społecznościowych oraz na Play Kraków, Balet zaplanował sezon teatralnych prezentacji na scenie Teatru Variete, gdzie gości już od wielu sezonów. I tak wystawione zostaną spektakle: W starym kinie (15 lutego), Metamorfozy. Kot w butach (29 marca) , Polonez nasz ślad (10 maja) oraz premiery.

Pierwszą będzie Pan Molier prosi do tańca (7 czerwca), spektakl który powstaje z okazji 400. urodzin Moliera. Przygotowany z udziałem Trupy Komedianty, zostanie objęty patronatem Konsulatu Republiki Francji, co związane jest z francuską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Choreografię opracują: Romana Agnel i Dariusz Brojek, zaś kostiumy przygotuje Jan Polewka. Drugą premierą planowaną na scenie Teatru Variete będzie Mickiewicz tańczy. Romans wileński (4 października) co związane jest z 200. rocznicą ukazania się słynnego i istotnego w naszej kulturze zbioru Ballady i romanse polskiego wieszcza.

Także z tego powodu Adam Mickiewicz, a dokładnie jego związki z Krakowem będą tematem tegorocznej serii jesiennych happeningów Cracovia Danza: balet w mieście. Przypomnijmy: od wielu lat Balet Cracovia Danza występuje w przestrzeni miejskiej, często w zaskakujących miejscach, prezentując tradycyjne zwyczaje, a także związki wybitnych postaci z Krakowem. Do tej pory bohaterami cyklu byli m.in.: Ignacy Jan Paderewski, czy Stanisław Moniuszko.

W tym roku Balet Cracovia Danza będzie kontynuował współpracę z Fundacją Instytut Państwa i Prawa, czego efektem będzie premiera w lecie w Krynicy-Zdroju, w Pijalni Głównej spektaklu Nie ma to jak zdroje. Przedstawienie w choreografii Romany Agnel, Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka, to taneczna opowieść o Krynicy, perle polskich uzdrowisk i jej dziedzictwie. Będzie to zarówno panorama najistotniejszych wydarzeń historycznych z końca XVIII i XIX weku oraz prezentacja najważniejszych i najbardziej znanych w Polsce postaci przebywających w krynickich zdrojach; nie zabraknie portretów polityków, profesorów, literatów i artystów takich jak m.in. Kiepura czy Nikifor.

Mimo pandemii realnych kształtów nabierają wyjazdy zagraniczne. Już na wiosnę do Francji pojedzie spektakl Metamorfozy. Kot w butach, w choreografii Irène Feste i Pierrea-François Dollé. Przedstawienie zostanie pokazane w Alzacji i Lotaryngii. Trwają jeszcze rozmowy, aby tę słynną opowieść mogli obejrzeć także widzowie Paryża. W lecie natomiast spektakl  La Fortuna. Dama z łasiczką w choreografii Romany Agnel pokazany zostanie na Litwie, zaś na Łotwę pojedzie Maskarada królowej Bony także w choreografii Romany Agnel.

W przygotowaniu zespół ma też kilka wyjazdów krajowych, których potwierdzenie jest związane z sytuacją pandemiczną w Polsce.

Zgodnie z tradycją w lipcu odbędzie się w Krakowie Festiwal tańców Dworskich „Cracovia Danza”. Przez dwa tygodnie (17-30 lipca)  będzie trwała 23. edycja festiwalu. I jak to w zwyczaju bywa, na plenerowej scenie na Rynku pokazane zostaną dwa spektakle: Pan Molier prosi do tańca oraz Kozaki czyli oszustwo ukarane. Zaplanowane zostały także trzy pokazy premierowe w ramach serii Kraków tańcem malowany, ożywiającej zabytki Krakowa. Tym razem będą to: La Fortuna. Dama z łasiczką (dziedziniec Muzeum Czartoryskich); Balety po turecku (dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu), Krakowski kotylion (sala balowa Pałacu Krzysztofory). Tradycyjnie także tancerze wraz z publicznością odtańczą na Rynku razem poloneza, co stanie się mocnym akcentem promocji tego tańca, który jest w trakcie wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego  ludzkości UNESCO. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze warsztaty tańca dawnego zarówno w przestrzeni realnej, jak i online oraz warsztaty otwarte dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem.

Rok 2022 przyniesie także kontynuacje współpracy z TVP3 Kraków. Z tegorocznych pokazów festiwalowych powstaną – zrealizowane przez działające przy Balecie Cracovia Danza Film Studio – trzy nowe odcinki reportaży tanecznych, które swoją premierę będą miały na jesieni na antenie TVP3 Kraków. Ale zanim to nastąpi, już od połowy lutego (poniedziałki godz. 20) TVP3 Kraków rozpoczyna powtórkę całej serii Baletu Cracovia Danza Kraków tańcem malowany. Przypomnianych zostanie 9 odcinków: Wokół Wita Stwosza, Pan Twardowski – igraszki w Barbakanie, Bassa danza z madonnami, Krakowskie maszkary, Od acana do waćpana, Harmonia mundi, Kiedy tańczą dzwony, Chopin w salonie Marceliny Czartoryskiej i Wawelskie baletto.

Nowy rok postawi także nowe wyzwania przed powołanym na początku pandemii Cracovia Danza Film Studio. Jednym z nich jest produkcja serii krótkich filmów Kobiety Krakowa – na zamówienie Urzędu Miasta Krakowa – które będą stanowiły część trasy turystycznej związanej z promocją historii słynnych mieszkanek naszego miasta.

W bieżącym roku planujemy także współpracę z platformą Play Kraków oraz regularne prowadzenie kanałów społecznościowych, w tym prezentacji filmowych na You Tube. Warto zwrócić uwagę, że Balet Cracovia Danza jest jedną z nielicznych instytucji kulturalnych Krakowa, która prowadzi regularną działalność online, przygotowując specjalne produkcje na swój kanał.

Tradycyjnie Balet Cracovia Danza będzie prowadził intensywną działalność edukacyjną we współpracy z szkołami muzycznymi i akademiami muzycznym oraz filharmoniami w całej Polsce.

Z wielką radością rozpoczęliśmy rok 2022 w nowej siedzibie przy ul. Szlak 67, którą tak szybko otrzymaliśmy dzięki staraniom Katarzyny Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa. Miejsce to jest przeznaczone przede wszystkim dla zespołu tanecznego, który po latach tułaczki właśnie pod tym adresem ma do swojej dyspozycji komfortowe sale prób i zaplecze do regeneracji (biura pozostają w dotychczasowym miejscu, w kamienicy przy Placu na Groblach 7). W nowej siedzibie swoje miejsce też znalazła bogata kolekcja kostiumów zespołu.

Nowa przestrzeń daje też nowe możliwości. Balet Cracovia Danza planuje wykorzystać nową siedzibę m.in. na prowadzenie warsztatów nie tylko dla tancerzy, ale także dla dzieci i seniorów.

 

Opracowanie: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

impresario Baletu Cracovia Danza

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 
0
Pasek dostępności