OD ACANA DO WAĆPANA - premiera online

3 maja 2021, Youtube

OD ACANA DO WAĆPANA - premiera onlineOD ACANA DO WAĆPANA - premiera online
fot. Tomasz Korczyński

Od Acana do Waćpana - kolejny odcinek serii Kraków tańcem malowany, filmowego cyklu Baletu Cracovia Danza przedstawiającego najcenniejsze miejsca Krakowa i zbiory sztuki, które stały się inspiracją dla artystów wielu pokoleń, w tym dla choreografów i tancerzy. Cykl, według koncepcji Romany Agnel, jest reportażem pełnym tańca, muzyki, kostiumów z epoki oraz rozmów z naukowcami.

Film Od Acana do Waćpana przenosi widzów w świat polskiej szlachty, pozwala poznać tajemnice Polski sarmackiej z jej obyczajami, zabawami, tańcami, ale przede wszystkim z jej głównym bohaterem: misternie tkanym pasem kontuszowym, będącym podstawowym atrybutem każdego szlachcica.

O znaczeniu pasa kontuszowego i jego bogatej tradycji opowiada Joanna Kowalska, kustosz działu tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Zwracając uwagę na ciekawe i nietypowe wzory pokazuje wiele eksponatów, które zachowały się w kolekcji muzealnej, odpowiada także na pytania, skąd ten element ubioru przybył do Polski i czy każdy szlachcic mógł sobie na niego pozwolić. Natomiast Artur Wroński, krakowski restaurator, mecenas kultury sarmackiej zdradza w filmie, czy dzisiaj wypada jeszcze nosić pas kontuszowy, a także w jaki sposób można nawiązać do naszej tradycji adaptując ten element do współczesnej garderoby.

Historia o pasie kontuszowym jest pełna tańców staropolskich, które – jak podkreśla Leszek Rembowski, tancerz, choreograf, wykładowca – są ewenementem na skalę Europy. Choreograf opowiada o typowych formach tanecznych, będących wizytówką Polski sarmackiej. Widzowie poznają również odpowiedź na pytanie, jaki wpływ ma strój historyczny na wykonywanie tańców dawnych i jaką rolę w tym kontekście odgrywa pas kontuszowy.
0
Pasek dostępności