Spektakl: Kobiety Krakowa. Historia i legenda

WSTĘP WOLNY: 7.11.2021, godz. 18.00, Mała Hala TAURON Areny Kraków

Spektakl: Kobiety Krakowa. Historia i legendaSpektakl: Kobiety Krakowa. Historia i legenda
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI:

1) Możliwość pobrania bezpłatnej wejściówki na stronie KBF Bilety:  https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/kobiety-krakowa-historia-i-legenda-spektakl-baletu-cracovia-danza

2) Możliwość pobrania bezpłatnej wejściówki w każdym punkcie Informacji Miejskiej w Krakowie. Lista punktów: http://infokrakow.pl/punkty-infokrakow

Królowe Jadwiga, Bona i Barbara Radziwiłłówna, księżna Marcelina Czartoryska, malarki Olga Boznańska i Zofia Stryjeńska, aktorka Helena Modrzejewska, działaczka społeczna walcząca o prawa kobiet Kazimiera Bujwid, nestorka branży kosmetycznej Helena Rubinstein, tancerka i choreografka Janina Strzembosz, a wreszcie współczesne nam pieśniarka Ewa Demarczyk i poetka Wisława Szymborska – to tylko niektóre z historycznych postaci związanych z naszym miastem, które pojawiają się w spektaklu Baletu Cracovia Danza Kobiety Krakowa. Historia i legenda. Przedstawienie odbędzie się w niedzielę, 7 listopada o godz. 18, w Małej Hali TAURON Areny Kraków.

Na scenie zobaczymy też kobiety rodem z legend i literatury – dumną Wandę, co nie chciała Niemca, charakterną Panią Twardowską, czy Pannę Młodą i Rachelę z Wesela Wyspiańskiego.  – Sceny, ułożone według chronologii historycznej, prezentują kobiety Krakowa w ich epoce, obyczajowym kontekście, opowiadają związane z nimi historie – mówi Romana Agnel, reżyserka i choreograf przedstawienia „Kobiety Krakowa. Historia i legenda”. – Spektakl zrealizowany do muzyki ilustrującej poszczególne epoki jest również swego rodzaju przeglądem różnych form tańca oraz mody i ubiorów w danym stylu – dodaje.

W przedstawieniu –  w wykonaniu tancerzy Baletu Cracovia Danza oraz aktorek Teatru Ludowego – pojawiają się nie tylko m.in. średniowieczne i renesansowe tańce dworskie, tańce staropolskie czy XIX-wieczne salonowe walce, ale też choreografie bardziej swobodne, a nawet charakterystyczne, jak taniec z rakietami tenisowymi oraz sceny pantomimiczne. Historie fascynujących kobiet od średniowiecza po współczesność byłyby niemożliwe do przedstawienia bez wspaniałych kostiumów autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej i Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej.

 

***

Spektakl Kobiety Krakowa. Historia i legenda nawiązuje do przypadającej w listopadzie rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych. Historię starań kobiet o równouprawnienie przedstawia Agnieszka Chłosta-Sikorska, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie w tekście „Prawa wyborcze Polek – droga zbudowana z marzeń i wytrwałości”:

„(…)W 1891 r. w Warszawie miał miejsce pierwszy konspiracyjny Kongres Kobiet, w którym wzięły udział przedstawicielki ze wszystkich zaborów. Kolejne odbyły się: we Lwowie (1894 r.), Zakopanem (1898 r.), Krakowie (1900 i 1905 r.). Podczas każdego z tych spotkań działaczki domagały się m.in. prawa do edukacji oraz udziału w wyborach. Było to tym bardziej istotne, że ograniczony dostęp do zdobywania wykształcenia wyrzucał je poza margines rynku pracy, gdyż nie mogły zdobyć wymaganych kwalifikacji. Wśród działaczek wyróżniały się krakowianki, m.in.: Kazimiera Bujwidowa, Zofia Daszyńska-Golińska, Maria Dulębianka, Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, Maria Turzyma, Władysława Habichtówna. (…) 28 listopada 1918 r. dekretem Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, czynne i bierne prawo wyborcze przyznano wszystkim obywatelom, bez względu na płeć, narodowość i wyznanie. Tego dnia nasz kraj dołączył do stosunkowo niewielkiego grona państw europejskich, w których prawnie zagwarantowano równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Zostało ono potwierdzone w Konstytucji marcowej (1921 r.). Dzięki tym działaniom rozpoczął się proces poprawy sytuacji prawnej kobiet, demokratyzacji szkolnictwa, czy polepszania jakości opieki nad matką i dzieckiem. (…)”

Agnieszka Chłosta-Sikorska

***

Program

I. W mrokach legendy – Wanda co Niechciała Niemca

II. Jadwiga Królowa Polski

III. Wawelska maskarada

IV. A na krakowskim Rynku

V. W krakowskim salonie – walc z kobietami

VI. Kawa po młodopolsku. Kawiarnia z dziwami

VII. W zdrowym ciele zdrowy duch – na krakowskich Błoniach

VIII. Karnawał Pod Baranami

 

scenariusz i reżyseria: Romana Agnel

choreografia: Romana Agnel, Dariusz Brojek

kostiumy: Monika Polak Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska

 

OBSADA

tancerze Baletu Cracovia Danza:

Romana Agnel, Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka, Anna Szklener, Krzysztof Antkowiak, Simon Bacik, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Sebastian Szul, oraz gościnnie Barbara Barteczka, Gabriela Kubacka, Ewa Kucharska, Aleksandra Mamulska, Filip Świeczkowski

aktorki Teatru Ludowego:

Patrycja Durska , Małgorzata Krzysica, Iwona Sitkowska

 

 

 

Redakcja: Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

 
0
Pasek dostępności