"Życie dla tańca. Pamięci Profesor Janiny Strzembosz"

film dokumentalny Baletu Cracovia Danza, 21 grudnia o 19.15 w TVP 3 Kraków

"Życie dla tańca. Pamięci Profesor Janiny Strzembosz"
Tancerka, pedagog tańca, pianistka, dyrygentka oper wystawianych w teatrach Niemiec i Francji, reżyserka, autorka prelekcji muzycznych w Polskim Radio we Lwowie, przez ponad 40 ostatnich lat swojego życia związana była z Krakowem. Pracowała tu m.in. w licznych teatrach, układając choreografie oraz w krakowskiej PWST zajmując się gestem i ruchem przyszłych aktorów. Jej istotną działalnością była pedagogika. Przez kilkadziesiąt lat wykształciła w Krakowie kilka pokoleń tancerzy, choreografów i instruktorów tańca. Swoim uczniom przekazała wiele, nie tylko technikę Isadory Duncan, ale także zamiłowanie choćby do tańca dawnego, który stał się przedmiotem jej badań i odkryć. Zmarła 21 grudnia 1991 roku.

 

Tego roku, dla uczczenia pamięci Pani Profesor zostanie wyemitowany na antenie TVP 3 Kraków film dokumentalny 21 grudnia o 19.15 - dokładnie w trzydziestą rocznicę śmierci.

 

Wśród bohaterów reportażu pojawią się znane postaci krakowskiego tańca: Anatol Kocyłowski – autorytet w dziedzinie polskich tańców narodowych, tancerz, pedagog, choreograf, wieloletni kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Nowa Huta w Krakowie; Agnieszka Gorczyca – historyk tańca i baletu, pedagog Szkoły Baletowej w Krakowie, dokumentalistka życia i twórczości Janiny Strzembosz; Marta Mirocka – tancerka, choreograf, wieloletnia pedagog i dyrektor Szkoły Baletowej w Krakowie, gwiazda Opery i Operetki w Krakowie; Jan Kolasa – asystent Janiny Strzembosz, tancerz jej zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus; Anna Morańska – lekarka, tancerka zespołu Ars Antiqua oraz Zespołu Pieśni i Tańca AGH Krakus, lekarka profesor Janiny Strzembosz; Romana Agnel – tancerka i choreograf, specjalistka tańca dawnego i indyjskiego tańca Bharata Natyam, która właśnie w tych dwóch dziedzinach bada dzieło Janiny Strzembosz. W filmie nie zabraknie też prezentacji pamiątek związanych z Janiną Strzembosz, archiwalnych zdjęć, czy dokumentów, w tym niewydanych pamiętników.
0
Pasek dostępności