"SZACHY" wg Jana Kochanowskiego | spektakl Baletu Cracovia Danza

29 marca, godz. 19 | Teatr VARIETE

"SZACHY" wg Jana Kochanowskiego | spektakl Baletu Cracovia Danza
W spektaklu Szachy Baletu Cracovia Danza, scena teatralna staje się wielką szachownicą. Tancerze w niezwykłych, fantazyjnych kostiumach wcielają się w role figur szachowych, by odtworzyć emocjonującą rozgrywkę, mistrzowsko opisaną w poemacie Jana Kochanowskiego. „Wojnę powiedzieć myśli serce moje / Do której miecza nie trzeba ni zbroje” pisał poeta w Szachach. W poemacie bowiem partia szachowa ma rozstrzygnąć spór pomiędzy dwoma konkurentami do ręki duńskiej księżniczki.

Gra w szachy przeżywa ostatnio renesans. Zawdzięcza to także rewelacyjnemu serialowi „Gambit królowej”, który zdobył wielkie uznanie publiczności i wiele nagród krytyków. Ta strategiczna gra planszowa, znana już dobrze od piętnastu wieków, jest swoistego rodzaju testem na inteligencję. Trudno się zatem dziwić, że mistrz Jan uczynił ją głównym bohaterem swojego poematu.

Przedstawienie Baletu Cracovia Danza, które zespół ma w swoim repertuarze już od wielu lat, zaprasza widzów w podróż do epoki Jana Kochanowskiego. W spektaklu zostały odtworzone autentyczne XVI-wieczne choreografie, a także pełne elegancji oryginalne stroje dworskie z epoki renesansu.  Fragmenty dzieła poety czytane są w spektaklu przez aktora, wcielającego się w rolę króla, ojca księżniczki.

 

Reżyseria: Paweł Winsczyk

Inscenizacja i choreografia: Romana Agnel

Ruch pantomimiczny: Krzysztof Antkowiak

Scenografia, kostiumy: Monika Polak-Luścińska

Maski i rekwizyty: Maciej Luściński

 

Występują tancerze Baletu Cracovia Danza:

Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Marta Yıldız, Krzysztof Antkowiak, Šimon Bačík, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź oraz gościnnie Paweł Winszczyk

 
Pasek dostępności