"POLONEZ NASZ ŚLAD" | spektakl Baletu Cracovia Danza

10.05.22, godzina 19.00 | Teatr VARIETE

"POLONEZ NASZ ŚLAD" | spektakl Baletu Cracovia Danza

Polonezem przez epoki, historię, konteksty i symbole – tak można w skrócie opisać spektakl Baletu Cracovia Danza Polonez nasz ślad. Przedstawienie, zaprezentowane podczas zeszłorocznego Konkursu Chopinowskigo w Warszawie, ukazało poloneza – polski taniec narodowy – w  różnych okresach historii Polski. Spektakl ten transmitowany przez Internet obejrzało ponad 40 tysięcy widzów z całego świata.


Tłem do prezentacji poloneza stały się trzy wieki historii naszego kraju. Historii rozumianej nie jedynie jako wydarzenia, ale przede wszystkim jako zjawiska kulturowe i społeczne. Dlatego też taniec ten w każdym prezentowanym okresie został umieszczony w konkretnym kontekście, stając się ilustracją stylu danej epoki, jej estetyki i stosunków społecznych. Przedstawiony w ten sposób polonez okazuje się śladem życia, obyczajów oraz kultury polskiego społeczeństwa od XVIII do XX wieku.


Pod względem choreograficznym w każdym z przedstawionych obrazów ilustrujących daną epokę prezentowane są różne formy poloneza, często nieznane. Barwne, bogate kostiumy, różnorodność stylu i techniki tańca, obrazowa narracja ruchowa pozwalają na przedstawienie poloneza jako pewnego rodzaju zapisu naszego kulturowego DNA.


 BILETY


Inscenizacja: Romana Agnel


Choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski


Kostiumy: Monika Polak-Luścińska


Występują tancerze Baletu Cracovia Danza
0
Pasek dostępności