ALLA POLACCA | Horyniec Zdrój

30.07.2022 godz. 17.00

ALLA POLACCA | Horyniec ZdrójALLA POLACCA | Horyniec Zdrój

Spektakl Baletu Cracovia Danza opowiada o staropolskiej tradycji, z której wyrasta polska kultura. Pokazuje co kształtuje polską tożsamość, zwracając uwagę na piękno staropolskiej kultury, która od setek lat zachwyca i inspiruje największych twórców europejskich. Wszak polonezy pisał Jan Sebastian Bach, a tańce polskie święciły swego czasu tryumfy na europejskich salonach.


Poprzez formy tańców od XVII do XIX wieku przedstawienie ukazuje staropolską obyczajowość. Obok tańców narodowych, takich jak polonez czy mazur, w spektaklu pokazane są też inne formy, jak wesoły, uroczysty, bergamoszka czy polka. Poza układami choreograficznymi będzie można zobaczyć również staropolskie zabawy, zwyczaje, rytuały, i legendy, w tym najsłynniejszą o Panu Twardowskim, który jako jedyny alchemik – przybywający na grzbiecie koguta – potrafi zmierzyć się z diabłem.


Polska tradycja przedstawiona w Alla Polacca jest wciąż żywa w dużym stopniu poprzez wykorzystaną w nim muzykę. A ta rozciąga się od tradycyjnej, poprzez autentyczne kompozycje taneczne powstałe z zachwytu nad polską kulturą wielkich barokowych twórców jak np. Telemann, po słynnego mazura z Halki Moniuszki.


***


scenariusz i inscenizacja - Romana Agnel


choreografia - Romana Agnel, Leszek Rembowski, Dariusz Brojek, Michaił Zubkow


kostiumy - Monika Polak-Luścińska


Spektakl zaprezentują tancerze Baletu Cracovia Danza w składzie: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Marta Yildiz, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.

0
Pasek dostępności