Salonowy karnawał Fryderyka Chopina | Wawer Music Festival | Hotel Boss Warszawa

5 marca 2023 godz. 17.30

Salonowy karnawał Fryderyka Chopina | Wawer Music Festival | Hotel Boss WarszawaSalonowy karnawał Fryderyka Chopina | Wawer Music Festival | Hotel Boss Warszawa

Cracovia Danza wystąpi w Warszawie i to do muzyki Chopina. Pokaz W paryskim salonie Fryderyka Chopina ukazuje bogactwo tanecznych inspiracji słynnego kompozytora, którego 213. urodziny obchodziliśmy kilka dni temu – 1 marca. Warto przypomnieć, że tańce stanowiły jedno z najważniejszych źródeł twórczości słynnego Polaka. Niemal połowa z jego ponad 200 kompozycji odnosi się do tańców już w tytule, a w wielu pozostałych, nawet jeśli nazwa tego nie wskazuje, pojawiają się wyraziste rytmy taneczne.


"Zaczęły się skoki, walec i obertas, aby jednak zachęcić stojących cicho i tylko na miejscu podrygujących parobków, poszedłem w pierwszą parę walca z panną Teklą, na koniec z panią Dziewanowską. Później tak się wszyscy rozochocili, że do upadłego na dziedzińcu wywijali; słusznie mówię, że do upadłego, bo kilka par upadło, gdy pierwsza bosą nogą o kamyk zawadziła" – pisał do ojca z wakacji w Szafarnii piętnastoletni Fryderyk Chopin. Jako tancerz doskonale odnajdował się zarówno na wiejskich zabawach, jak i później na paryskich salonach. Lubił tańczyć i uważano, że robił to bardzo dobrze.


W pokazie W paryskim salonie Fryderyka Chopina według choreografii Romany Agnel i Leszka Rembowskiego nie zabraknie takich form tanecznych jak m.in.:  walce, contredanse, bourree, landlery, mazurki, stanowiąc taneczne interpretacje słynnych utworów Chopina.  Pokaz zakończy jego Polonez g-moll (op. posthume), w którym zaprezentują się wszyscy biorący udział w pokazie tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Marta Yıldız, Georgij Andrejczenko, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski.


Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

0
Pasek dostępności