2023 - Gwiazdy, planety, kosmos
Gwiazdy, planety, kosmos
24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
Kraków, 15-23 lipca 2023
Gwiazdy, planety, kosmos a taniec dworski – to temat tegorocznej 24. edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, która odbędzie się w dniach 15-23 lipca w Krakowie. Jak zwykle Festiwal organizowany przez Balet Cracovia Danza przyniesie spektakle, pokazy, warsztaty a także Krakowski Bal Królewski. Oprócz Baletu Cracovia Danza wystąpią: francuski zespół HéliosKine, indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis. Poza tym zgodnie z tradycją Rynek Główny zamieniony zostanie w największą salę taneczną w Europie, gdzie wraz z publicznością międzynarodowe grono tancerzy odtańczy wspólnie poloneza. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny!
Tematyka tegorocznej edycji Festiwalu nie jest przypadkowa, gdyż związana jest z świętowaniem w wielu krajach 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Dlatego też wydarzenia festiwalowe będą głównie przypominać postać i dzieło Mikołaja Kopernika oraz zasady jego teorii heliocentrycznej a także promować jego wielki wkład w naukę. Ale promować w sposób niespotykany - bo tańcem.
Dwa główne przedstawienia, inaugurujące i finałowe, będą tego najlepszym przykładem. Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl Pan Twardowski. Ale bajka! (15.07.23, godz. 20, scena na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego) opowieść o mistrzu Twardowskim, który do dziś patrzy na nas z Księżyca, odwołujący się do jednej z najsłynniejszych legend Krakowa. Zaś na finałową galę (23.07.23, godz. 19, Teatr im. Juliusza Słowackiego; uwaga, obowiązują darmowe wejściówki) złożą się występy m.in. francuskiego zespołu HéliosKine, który zaprezentuje taniec planet w choreografiach barokowych mistrzów tańca oraz spektakl w wykonaniu Baletu Cracovia Danza Planety tańcem poruszone.
Ponadto w ramach Festiwalu odbywać się będą warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. I tak taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre, dawny taniec polski - Leszek Rembowski; taniec barokowy - Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak - Alaknanda Dasgupta, taniec klasyczny - Alina Towarnicka), a repertuar/ teoria tańca dawnego - Romana Agnel, Nikoletta Giankaki, Dariusz Brojek.
Tradycyjnie i w tym roku odbędą się bezpłatne warsztaty Kraków tańczy pod Wawelem przeznaczone dla dzieci i młodzieży (wymagana jest rejestracja przez Internet. Szczegóły na stronie www.cracoviadanza.pl/festiwal). Będzie to taneczna podróż po czterech różnych krajach Europy. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się tańców greckich, francuskich, hiszpańskich i włoskich. Warsztaty zorganizowane na stadionie, na Placu na Groblach w Krakowie odbędą się w dniach 17-20 lipca.
Organizowany w Krakowie od 2000 roku Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel, to jedyne tego typu wydarzenie w Europie. Co roku w lecie do Krakowa zjeżdżają miłośnicy sztuki tańca dawnego zarówno z Polski jak i ze świata, zmieniając całe miasto w stolicę tańca dawnego.
Program
24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”
15.07.2023 Inauguracja
Scena plenerowa na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego przed Galerią Krakowską
16.00-19.00 pokazy i animacje:
zespół Capella Antiqua Bialostociensis
zespół Kathak Sanskriti Alaknanda (Indie)
nauka tańców dworskich - tancerze Baletu Cracovia Danza
20.00 Spektakl Pan Twardowski. Ale Bajka - Balet Cracovia Danza
17-20.07.2023 Warsztaty Kraków tańczy pod Wawelem
Boisko przy Placu Na Groblach
10.00-11.30
W programie:
taniec grecki (Nikoleta Giankaki)
taniec hiszpański (Małgorzata Nabrzeska)
taniec włoski (Marta Yıldız)
taniec francuski (Anna Szczotka)
17-21.07.2023 Warsztaty Tańców Dworskich oraz Masterclass Festiwalowy i Masterclass OSB
Zespół Szkół Katolickich, ul. Pędzichów 13; siedziba BCD, ul. Szlak 67; Dom Kultury Kolejarza, ul. Św. Filipa 6
taniec renesansowy (Marie-Claire Bär Le Corre), dawny taniec polski (Leszek Rembowski); taniec barokowy (Pierre-Francois Dollé), indyjski taniec dworski Kathak (Alaknanda Dasgupta), taniec klasyczny (Alina Towarnicka), repertuar/ teoria tańca dawnego (Romana Agnel, Nikoletta Giankaki, Dariusz Brojek).
21.07.2023 Krakowski Bal Królewski
Aula Florianka, Akademia Muzyczna w Krakowie, ul. Sereno Fenn`a 15
19.00-21.00
(dla publiczności niezbędna internetowa rejestracja: cracoviadanza.pl/festiwal/program)
uroczyste zakończenie warsztatów FTD
prezentacja programu France – Pologne: zespół HéliosKine (Francja) i Balet Cracovia Danza
prezentacje uczestników warsztatów FTD
prezentacje uczniów Masterclass
22.07.2023 r. Prezentacje tańca dworskiego
Dziedziniec Muzeum Książąt Czartoryskich, ul. Pijarska 15, Kraków
16.00 - pokaz Les Folies Françaises: zespół HéliosKine (Francja), uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych
17.00 - pokaz Les Folies Françaises: zespół HéliosKine (Francja), uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych
22.07.2023 r. Polonez łączy
Rynek Główny, Kraków
19.00
pokaz Alla Polacca (Balet Cracovia Danza)
wspólne tańczenie poloneza (prowadzenie Romana Agnel)
23.07.2023 r. Gala Festiwalowa – Gwiazdy, planety, kosmos
Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Św. Ducha 1 , Kraków
19.00-21.00
(darmowe wejściówki do odebrania od 17 lipca w Punktach InfoKraków, ul.: Jana 2, Szpitalna 25, Pawilon Wyspiańskiego. Konieczne potwierdzenie miejsc: pr@cracoviadanza.pl lub tel. 12 421 08 36, w dniach 17-19 lipca, w godz. 10.00- 14.00)
pokazy: zespół HéliosKine (Francja), zespół Kathak Sanskriti Alaknanda (Indie), uczniowie Ogólnokształcących Szkół Baletowych
spektakl Planety tańcem poruszone – Balet Cracovia Danza
24. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, 15-23.07.2023, Kraków
organizator: Balet Cracovia Danza
dyrektor artystyczny: Romana Agnel
współorganizator: Fundacja Ardente Sole
Ministerstwo, NIMiT, Partner: Galeria Krakowska, Muzeum Czartoryskich, Teatr Słowackiego, Akademia Muzyczna im Krzysztofa Pendereckiego, Air France, Konsulat Francuski, Instytut Francuski, Chimera Sponsor: Leniar Patronaty: TVP 3, TVP kultura, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, taniecpolska.pl, kwartalnik Taniec, Kraków Culture Karnet, kraków.pl