Roztańczony Kraków

Wielki sukces 18. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza

Dwa wielkie widowiska na Rynku Głównym, pokazy taneczne w Collegium Maius, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i Barbakanie, 5 dni warsztatów, wernisaż wystawy fotograficznej, bal dla publiczności – przez 8 wakacyjnych dni Kraków tańczył.

Największym powodzeniem wśród publiczności 18. Festiwalu Tańców Dworskich cieszyły się finałowe wieczorne spektakle – w sumie obejrzało je kilka tysięcy osób. Niezwykłą atrakcją były występy, goszczących w Polsce po raz pierwszy, koreańskich tancerek z Chum-Sarang Academy. Wiele wzruszeń przyniósł widzom też premierowy spektakl Baletu Cracovia Danza Tańczący wachlarz. Ogromną publiczność zgromadziły spektakularne pokazy żonglowania flagami w wykonaniu słynnej grupy Rione Santo Spirito z Ferrary.

W finałowy weekend festiwalu (5-6 sierpnia), tancerzy można było spotkać jednak nie tylko na Rynku Głównym. Tłumy turystów oglądały popołudniowe pokazy taneczne na dziedzińcach najpiękniejszych zabytków Krakowa – Collegium Maius, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka i Barbakanu. Choć wszystkie występy przyjmowane były gorąco, to szczególne wrażenie robiły programy prezentowane w Collegium Maius: nawiązujący do teorii Kopernika mini-spektakl Harmonia Mundi oraz niezwykle trafnie wpisujący się w przestrzeń najstarszego budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego Breve regnum.

Wreszcie niezapomnianym wspomnieniem dla wielu jego uczestników stanie się zapewne wielki bal dla publiczności, który był jednym z największych w historii Festiwalu Cracovia Danza. Po sobotnim spektaklu setki osób tańczyły w przepięknej scenerii rynku pomiędzy Sukiennicami i kościołem św. Wojciecha. Tego magicznego wieczoru udało się przemienić Rynek w jedną wielką salę balową.
W roku 2018 festiwal odbędzie się w dniach
od 29 lipca do 5 sierpnia.