PADEREWSKI. FANTAZJA I LEGENDA - PREMIERA

12 listopada 2018, Kraków, Centrum Kongresowe ICE, godz. 20.00

Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl Paderewski. Fantazja i legenda będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przedstawienie, które pokazuje różne etapy życia gwiazdy największych scen i estrad, bożyszcza publiczności, zostało oparte na niepublikowanych listach Ignacego Jana Paderewskiego do Heleny Górskiej, jego drugiej żony. „Pal te listy Helenko” – pisał Paderewski. Na szczęście Helenka nie spaliła. Listy, które były w posiadaniu mieszkającej w USA rodziny sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego, zostały podarowane Instytutowi Muzykologii UJ i są przechowywane w skarbcu Biblioteki Jagiellońskiej.

Historia opowiedziana tańcem pokaże najważniejsze momenty z życia artysty. Będzie i dziecięca radość, młodzieńcza tęsknota, euforia gwiazdora i… Polska, o której niepodległość postanowił zawalczyć Paderewski na salonach świata. A wszystko to w towarzystwie kobiet, pięknych, ponętnych i mądrych, które odegrały w życiu kompozytora dużą rolę.

Wielkim atutem tego spektaklu jest muzyka Paderewskiego, prezentowana na żywo, w doskonałej interpretacji pianisty, uznanego za najlepszego interpretatora muzyki tego kompozytora – Adama Wodnickiego. To właśnie utwory Paderewskiego nadają odpowiedni rytm i nastrój tej opowieści. Jednocześnie wspólna praca polskiego baletu z pianistą, który od lat 80. mieszka w USA, staje się symbolicznym zwróceniem uwagi na dwa kraje, w których Paderewski żył i działał.

Premiera spektaklu odbędzie się 12 listopada, o godz. 20.00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków (sala teatralna). Bilety w cenie 40 zł (normalny) i 30 zł (ulgowy) do nabycia w punktach InfoKraków oraz na www.kupbilecik.pl. Dzień wcześniej, 11 listopada przedstawienie zostanie zaprezentowane przedpremierowo w ramach Przemyskiej Jesieni Muzycznej.

Tydzień wcześniej natomiast, 5 listopada nadarzy się wyjątkowa okazja zobaczenia autografu jednego z listów Paderewskiego do Heleny Górskiej (1889). Wydarzenie Słowem Paderewski, organizowane przez Balet Cracovia Danza we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim i Biblioteką Jagiellońską, rozpocznie się o godzinie 10.00 wystawieniem listu w holu głównym biblioteki. Następnie odbędzie się wykład mgr Justyny Szombary z Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX w. im. I.J. Paderewskiego, działającego przy Instytutu Muzykologii UJ, jednego z redaktorów wydania listów mistrza przygotowywanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Autograf listu będzie można oglądać do godz. 20. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Premiera spektaklu została wpisana w oficjalne krakowskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach programu Wyzwolona 1918.
fot. Sebastian Dudek

---

Inscenizacja: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Alina Towarnicka (scena III)

Kostiumy: Bożena Pędziwiatr

Konsultacja muzyczna: Adam Wodnicki

 

Występują:

Adam Wodnicki – fortepian

Tancerze Baletu Cracovia Danza:

Marta Baranowska – Anna, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Nikoleta Giankaki – ciotka, mieszczka, Helena, Amerykanka, dama
Małgorzata Nabrzeska – Antosia, mieszczka, Amerykanka, szlachcianka
Dominika Malaga – Amerykanka, dama
Krzysztof Antkowiak – ojciec, berlińczyk, Amerykanin, elegant
Jan Fečko – Babiński, berlińczyk, Amerykanin, salonowiec
Michał Kępka – Ignaś, berlińczyk, Amerykanin, szlachcic
Łukasz Szkiłądź – Ignacy, szlachcic