Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza

Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata.

Podczas trwającego tydzień tanecznego święta w renesansowej Willi Decjusza odbywają się liczne warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych specjalistów. Od kilku lat oferta warsztatowa wzbogacona jest także o warsztaty aktorskie i muzyczne. Zespoły biorące udział w Festiwalu mają okazję zaprezentować się krakowskiej publiczności podczas pokazów plenerowych w zabytkowych przestrzeniach Krakowa.

Na rozpoczęcie i finał Festiwalu prezentowane są wielkie widowiska plenerowe w wykonaniu Baletu Cracovia Danza wraz z zaproszonymi wybitnymi gośćmi. Przedstawienia te od 2000 roku przyciągają na dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu lub na Rynek Główny w Krakowie tłumy wielbicieli tańca i kultury dworskiej.

Festiwal obfituje też w liczne wydarzenia towarzyszące – wystawy, wykłady, koncerty – które zawsze związane są tematem przewodnim danej edycji. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel.

DOTYCHCZAS, NIEPRZERWANIE, ODBYŁO SIĘ 17 EDYCJI FESTIWALU.
KAŻDA Z NICH POSIADAŁA INNY TEMAT PRZEWODNI:

2000 – PIERWSZY FESTIWAL
2001 – KARNAWAŁ I BAL MASKOWY
2002 – TANIEC DWORSKI A POEZJA DWORSKA
2003 – TANIEC DWORSKI A TEATR DWORSKI
2004 – DWÓR I TANIEC STAROPOLSKI
2005 – TANIEC DWORSKI W EUROPIE ŚRODKOWEJ
2006 – TANIEC DWORSKI W STYLU WŁOSKIM
2007 – TANIEC DWORSKI W KRAKOWIE
2008 – TANIEC DWORSKI W KRAJACH ORIENTU
2009 – FESTIWAL JUBILEUSZOWY
2010 – MISTRZOWIE TAŃCA
2011 – TANIEC LUDOWY W KULTURZE DWORSKIEJ
2012 – TANIEC DWORSKI W XVIII WIEKU
2013 – DWÓR HISZPAŃSKI
2014 – MUZYKA I TANIEC DWORSKI
2015 – GROTESKA I KOMEDIA W TAŃCU DWORSKIM
2016 – TANIEC DWORSKI W AMERYCE PŁD