SPOTKANIA IMIENIA PROF. JANINY STRZEMBOSZ

1-2 grudnia 2019

SPOTKANIA IMIENIA PROF. JANINY STRZEMBOSZ SPOTKANIA IMIENIA PROF. JANINY STRZEMBOSZ
Życie dla tańca. Pamięci Janiny Strzembosz

Prof. Janina Strzembosz – wielka artystka XX wieku, tancerka, uczennica Isadory Duncan, pedagog tańca, pianistka, dyrygentka oper wystawianych w teatrach w Niemczech i we Francji, reżyserka, autorka prelekcji muzycznych w Polskim Radio we Lwowie – nie jest powszechnie znana w Polsce. Ta niezwykła artystka, która w drugiej połowie życia związana była z Krakowem, wykształciła wielu instruktorów tańca i choreografów działających dziś w kraju i poza jego granicami. Wychowankowie od lat popularyzują życie i dzieło prof. Janiny Strzembosz organizując koncert poświęcony Jej pamięci – Życie dla tańca.

W tym roku zapraszamy na dwudniowe  Spotkania imienia prof. Janiny Strzembosz „Życie dla tańca”, które odbędą się 1 i 2 grudnia 2019. Termin jest nieprzypadkowy, ponieważ 21 grudnia minie 28 lat od śmierci słynnej Profesor. Warto przypomnieć, że Janina Strzembosz była jedyną dyplomowaną polską uczennicą Isadory Duncan i przez całe życie praktykowała i propagowała technikę i styl tańca tej sławnej artystki.  W pamiętnikach wspomina spotkania z Isadorą, opisuje jej taniec, sposób uczenia, wspólne występy i prywatne chwile. Nawiązując do tej niezwykle ważnej części życia i twórczości Janiny Strzembosz, do fascynacji i podziwu dla Boskiej Isadory czerpiącej z kultury antycznej Grecji tegoroczne Spotkania sięgają po tę właśnie tematykę.

Spotkania zainauguruje w niedzielę, 1 grudnia, msza święta w kościele św. Marka (godz. 15.30 ) w intencji Janiny Strzembosz, a zaraz po niej o godz. 17, w SPATiF-ie (Rynek Główny 41) planowane jest spotkanie z cyklu Czas na taniec!, podczas którego uczniowie i wychowankowie będą nie tylko wspominać Panią Profesor, a także będą rozmawiać o jej pracy ze słynną Isadorą i podróżach po Grecji. Dzień później, 2 grudnia o godz. 19 na scenie Krakowskiego Teatru Variete odbędzie się Międzynarodowa Gala Taneczna, będąca artystyczną prezentacją działalności wychowanków prof. Strzembosz. W drugiej części wystawiony zostanie specjalnie przygotowany na tę okoliczność spektakl Hymn dla Apollina oparty na fascynacjach Janiny Strzembosz grecką kulturą antyczną. Tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują tańce starożytnej Grecji (chor. Nikoleta Giankaki), oryginalne choreografie barokowe przedstawiające bóstwa antyczne i taneczną opowieść o królu Midasie (chor. Łukasz Szkiłądź).

Specjalnym gościem tego wieczoru będzie Lilly Zetterberg ze Sztokholmu, wykonująca tańce w stylu isadoriańskim. W programie zaprezentuje oryginalne tańce Isadory Duncan do muzyki Chopina, Schuberta i Fauré.  Spektakl zakończy pokaz zbiorowej choreografii Isadory Duncan przygotowany przez Kathleen Quinlan z Nowego Jorku, uczennicę Anny Duncan, specjalizującą się w stylu tańca Isadory.

Spotkaniom towarzyszyć będą  po raz pierwszy w Polsce warsztaty tańca poświęcone technice Isadory Duncan, przeznaczone dla tancerzy zawodowych, z możliwością biernego uczestnictwa wszystkich zainteresowanych. Warsztaty, które rozpoczną się 29 listopada prowadzone będą przez Kathleen Quinlan.

ZAPRASZAMY!

Międzynarodowa Gala Taneczna w Teatrze Variete nie jest biletowana. Obowiązują zaproszenia. Zasady ich otrzymania zostaną opublikowane już wkrótce.

Spotkanie Czas na taniec! – wstęp wolny.

 

organizator: Balet Cracovia Danza;

partnerzy: Fundacja Ardente Sole, Teatr Variete, Krakowski Oddział ZASP, Egopowerlab;

patronat medialny: TVP3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, czasdzieci.pl, polskamuza.eu;

współpraca redakcyjna: Karnet;

współpraca filmowa: High Enough.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

0
Pasek dostępności