CRACOVIA DANZA FILM STUDIO

Studio filmowe Baletu Cracovia Danza

CRACOVIA DANZA FILM STUDIOCRACOVIA DANZA FILM STUDIO
Czas pandemii zaowocował w niezwykły sposób. Wiedząc, że aktywność na scenie jest w obecnych czasach niewystarczająca, Balet Cracovia Danza postawił na działalność filmową, inwestując w małe, lecz profesjonalne studio filmowe. Tak powstało Cracovia Danza Film Studio.

Green screen, reflektory, kamery, profesjonalny sprzęt, szkolenia dla pracowników – wszystko po to, by studio działało prężnie i było gotowe na każde wyzwania. Jednym z nich będzie realizacja 21. Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”, który w tym roku przyjmie całkowicie inną formę. Zamiast wielkich plenerowych wydarzeń i ogromnej widowni, tancerze wystąpią w różnych miejscach Starego Miasta, opowiadając tańcem historię zabytków. Dobra wiadomość jest taka, że pomimo małej widowni, festiwal będzie dostępny bardziej niż kiedykolwiek. Wszystkie występy zostaną nagrane i wyemitowane w formie odcinków, we wrześniu na antenie TVP3 Kraków. Cracovia Danza Film Studio, jako realizator odcinków, odegra więc obok tancerzy główną rolę. W każdym odcinku zobaczyć będzie można malownicze scenerie, piękne kostiumy, pieczołowicie dopracowane choreografie, zaś baśniowy charakter występów zostanie podkreślony przez akompaniament autentycznej muzyki, nagranej specjalnie na tę okazję.

fot. Łukasz Gągulski



Cracovia Danza Film Studio wyemitowało już pierwsze filmy, które można zobaczyć na kanale YouTube. Debiutem stał się film z okazji Dnia Tańca TańczMY, którym balet świętował najważniejsze dzień w świecie tańca. Zaledwie trzy tygodnie później premierę swoją miał film Maska w balecie dworskim, w którym obok naszych tancerzy wystąpiła słynna krakowska aktorka – Beata Malczewska.



Te dwie produkcje spotkały się nie tylko z dużym zainteresowaniem ze strony widzów, ale też przyniosły pierwsze zamówienia komercyjne. Między innymi balet zrealizował dla Filharmonii Krakowskiej film o tytule Pan Twardowski – legenda krakowska, który pokazując piękno Krakowa, opowiada historię słynnego czarnoksiężnika.



Inwestycja w studio filmowe okazała się sukcesem. Realizację projektu umożliwiło m.in. dofinansowanie na zakup sprzętu przyznane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Reflektory zakupione z dotacji przysłużą się nie tylko podczas nagrywania dobrej jakości filmów, ale przede wszystkim do oświetlenia sceny podczas występów na scenach plenerowych lub takich, gdzie sprzęt oferowany przez organizatora jest niewystarczający. Aby balet mógł podróżować z reflektorami dofinansowany został również zakup skrzyni transportowych. Cały zestaw: oświetlenie i skrzynie, w wielkim stopniu podnosi atrakcyjność prezentowanych spektakli, głównie w małych ośrodkach. A więc wszędzie tam, gdzie nie ma profesjonalnych scen teatralnych, widzowie będą mogli uczestniczyć w spektaklu równie efektownym jak ten sam wystawiany w dużym ośrodku teatralnym.



Zakup mobilnego zestawu doposażenia sceny (oświetlenia) dla Baletu Cracovia Danza dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 o grach hazardowych.



 

 
0
Pasek dostępności