WOKÓŁ WITA STWOSZA

12 września 2020, TVP3 Kraków, godz. 19.30

WOKÓŁ WITA STWOSZAWOKÓŁ WITA STWOSZA
Pierwszy odcinek cyklu Kraków tańcem malowanyWokół Wita Stwosza zadebiutuje na antenie TVP3 Kraków już w najbliższą sobotę 12 września, o godzinie 19.30.  Odcinek ten opowiada o słynnym ołtarzu dłuta Wita Stwosza oraz o tym, jak od setek lat inspiruje on artystów, w tym tancerzy i choreografów. Pretekstem do stworzenia opowieści o dziele najwybitniejszego artysty tamtych czasów jest spektakl Baletu Cracovia Danza Wokół Wita Stwosza, w choreografii Romany Agnel. Przedstawione w nim zostały sceny z ulic XV-wiecznego Krakowa, gdzie obserwowane przez mistrza Wita sytuacje stały się inspiracją do stworzenia poszczególnych kwater słynnego poliptyku. W spektaklu tancerze w średniowiecznych kostiumach odtworzonych na wzór tych z ołtarza, poruszają się w rytm muzyki z epoki, tańcząc w stylu i technice z XV wieku i prezentując autentyczne choreografie dawnych mistrzów tańca.

Ale w odcinku znajdziemy nie tylko taniec! Specjaliści – prof. Marek Walczak z Instytutu Historii Sztuki UJ, dr Agata Wolska, autorka książki Zagrabiony, odzyskany. Historia powrotu ołtarza Wita Stwosza do Krakowa oraz Tomasz Dobrzański, kierownik artystyczny wrocławskiego zespołu Ars Cantus, opowiedzą o ołtarzu, o czasach późnego średniowiecza, inspiracjach i o muzyce, która towarzyszyła ówczesnym ludziom.

Dowiemy się dlaczego śmiało można nazwać ołtarz "medialnym", jakie szczegóły możemy w nim odnaleźć, ale też kiedy zdarzały się sposobności, by zobaczyć go w całej okazałości. Poznamy wpływ ołtarza na twórczość Adama Bunscha i zachwycimy się fotografiami poliptyku,  misternie zrobionymi w 1946 roku. Nie zabraknie również muzyki XV wieku, która nieodłącznie związana jest z tańcem. Zostaniemy wprowadzeni w jej tajniki, zobaczymy na jakich instrumentach była wykonywana i zderzymy się z trudnościami, jakie stoją przed rekonstruktorami muzyki wieków średnich. W końcu dowiemy się z czym się je tańce średniowieczne i co o nich dzisiaj wiadomo.  Sekrety tańca zdradzi Romana Agnel.

Wokół Wita Stwosza – 12 września 2020, TVP3 Kraków, godz. 19.30. 

 
0
Pasek dostępności