PAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIE - premiera online

31 maja 2021, godz. 20, YouTube

PAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIE - premiera onlinePAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIE - premiera online
Pan Twardowski. Igraszki w Barbakanie to kolejny odcinek serii Kraków tańcem malowany, filmowego cyklu Baletu Cracovia Danza przedstawiającego najcenniejsze miejsca Krakowa, które stały się inspiracją dla artystów wielu pokoleń, w tym dla choreografów i tancerzy. Cykl, według koncepcji Romany Agnel, jest reportażem pełnym tańca, muzyki, kostiumów z epoki oraz rozmów ze specjalistami.

Punktem wyjścia odcinka jest spektakl Baletu Cracovia Danza o tym samym tytule. Pojawia się w nim legendarny Pan Twardowski i jego potyczki z diabłem, a wszystko okraszone jest bogactwem kultury staropolskiej. Sceny, odgrywane w imponujących murach krakowskiego Barbakanu, prezentowane są w rytmach dawnych polskich tańców: mazura, kujawiaka, polki, bergamoszki czy wyrywanego.

O kulturze tanecznej dawnej polski opowiada w filmie Romana Agnel, dyrektor Baletu Craocovia Danza, tancerka i choreograf. W świat dawnego Krakowa, a także w krąg inspiracji Panem Twardowskim i jego epoką wprowadzają widzów zaproszeni goście. Dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa zdradza wiele ciekawostek o Barbakanie i Krakowie z czasów Pana Twardowskiego, porusza też temat tajemniczej sztuki zwanej alchemią. Natomiast Jan Polewka, słynny scenograf i reżyser teatralny opowiada o słynnym widowisku Igrce w Barbakanie Adama Polewki, ojca artysty.

Premiera online odcinka odbędzie się w poniedziałek 31 maja o godz. 20 na naszym kanale YouTube.

Zapraszamy!

fot. Tomasz Korczyński

 
0
Pasek dostępności