PAN MOLIER PROSI DO TAŃCA | Premiera w Teatrze Variété

7 czerwca 2022, godz. 19.00

PAN MOLIER PROSI DO TAŃCA | Premiera w Teatrze VariétéPAN MOLIER PROSI DO TAŃCA | Premiera w Teatrze Variété

Pan Molier prosi do tańca
spektakl Baletu Cracovia Danza
premiera: 7.06.2022, godz. 19, Teatr Varieté w Krakowie


scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
reżyseria partii komediowych: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
choreografia: Dariusz Brojek
oryginalne choreografie: Luis Pecour – przygotowanie Marta Yıldız
muzyka: Jean-Baptiste Lully i Marc-Antoine Charpentier
kostiumy: Jan Polewka
przygotowanie kostiumów: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
rekwizyty: Jan Burnat
maski
: Jonathan Fröhlich


Występują:


tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Zuzanna Ruta, Anna Szczotka Anna Szklener, Marta Yildiz, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski
oraz
aktorzy Trupy Komedianty: Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Katarzyna Gazdowicz, Jonathan Fröhlich, Łukasz Łęcki


organizator: Balet Cracovia Danza
patroni medialni: TVP 3 Kraków, Radio Kraków, Dziennik Polski, Kraków Culture Karnet
partnerzy: Fundacja Ardente Sole, Trupa Komedianty, Konsulat Generalny Francji w Krakowie, Instytut Francuski w Krakowie, Teatr Varieté


 

W powszechnej świadomości przetrwał jako doskonały obserwator życia, który dzięki temu talentowi sprawił, że jego sztuki pozostają do dziś aktualne. Takie dramaty jak m.in.  ŚwiętoszekMizantrop, Szkoła żon, Szelmostwa Skapena ciągle bawią kolejne pokolenia, pozostając żelaznym repertuarem wielu teatrów na całym świecie. Molier – prawnik z wykształcenia a komediopisarz z powołania w tym roku świętuje 400. urodziny. 


Z  tej okazji Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę Pan Molier prosi do tańca, która odbędzie się we wtorek, 7 czerwca o godz. 19, na scenie Teatru Variete. Tym spektaklem Zespół zwraca uwagę, że Molier był także twórcą komedio-baletu, a więc zapoczątkował wprowadzanie do sztuk teatralnych fragmentów tanecznych. Wydarzenie jest realizowane we współpracy z Konsulatem Generalnym Francji i Instytutem Francuskim w Krakowie.


Założeniem spektaklu Pan Molier prosi do tańca według scenariusza Romany Agnel jest przedstawienie różnych kompozycji tanecznych stworzonych do trzech realizacji Molierowskich komedio-baletów. Warto dodać, że w dziedzinie choreografii Molier pracował z najlepszymi. Wśród nich był m.in. Pierre Beuchamp – tancerz, choreograf i kompozytor, dyrektor Królewskiej Akademii Tańca oraz nauczyciel tańca Ludwika XIV, czy Jean-Baptiste Lully tancerz, choreograf i przede wszystkim kompozytor, który przez kilkanaście lat kierował Operą Królewską w Paryżu.


Przedstawione w spektaklu Pan Molier prosi do tańca najbardziej znane utwory taneczne, takie jak m.in. menuet i marsz turecki Lully’ego z Mieszczanina Szlachcicem, Ballet Air des satyres Charpentiera z Chorego z urojenia czy bourree i rondeau z Małżeństwa z musu Lully’ego są niespotykaną propozycją prezentacji sztuki tańca i baletu w formule połączonej z teatrem, z komedią. Przedstawienie staje się okazją do przeglądu tanecznych form Baroku, tych z repertuaru balowego, oraz z repertuaru scenicznego. Towarzyszące obrazom teatralnym balety i tańce zostaną w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość wydarzenia dopełnią fantazyjne kostiumy z czasów Moliera oraz w stylu komedii dell’Arte, do której nawiązywał francuski komediopisarz.


Wzorem komedio-baletów Moliera, Balet Cracovia Danza sięgnie po współpracę z aktorami zrzeszonymi w zespole Trupa Komedianty, pracującym pod kierownictwem Agnieszki Cianciary-Fröhlich. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwsza współpraca Baletu z tym zespołem, specjalizującym się w komedii dell’Arte. Przez ostanie lata powstało wiele wspólnych spektakli, jak chociażby cieszący się ogromnym sukcesem Pewnego razu w Wenecji.


Spektakl Pan Molier prosi do tańca ukaże mało znane oblicze geniusza komedii, pełne tańców, baletów i muzyki; pokaże Molierowski świat komedii, od zaskakującej strony dla miłośników teatru – strony tańca.


Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca



 
0
Pasek dostępności