Wiosna z Cracovia Danza w Teatrze VARIETE

Wiosna z Cracovia Danza w Teatrze VARIETEWiosna z Cracovia Danza w Teatrze VARIETE
26.04.2023, godz. 19

Pan Twardowski. Ale bajka!
Dzień Tańca z Cracovia Danza

Spektakl Baletu Cracovia Danza Pan Twardowski. Ale bajka! oparty na muzyce Stanisława Moniuszki zabiera widza w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca – w końcu to on jest językiem, w którym artyści snują swoją opowieść.

Część pierwsza w choreografii Aliny Towarnickiej przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza Pani Twardowska. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.


Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura Bajka), zaś całość dopełniają barwne kostiumy oraz maski, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki. Tego nie można przegapić!


Zapraszamy!


Bilety: 60 zł i 50  zł (ulgowe) oraz 40 zł grupowe (powyżej 10 osób)


Muzyka – Stanisław Moniuszko
Choreografia - Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
Kostiumy, scenografia - Bożena Pędziwiatr                                                                     


Obsada:
Pani Twardowska - Marta Yılıdz
diablica, panna temperamentna, szlachcic - Nikoleta Giankaki
diablica, panna romantyczna, szlachcic - Małgorzata Nabrzeska
diablica, panna ponętna, szlachcic - Anna Szczotka
Pan Twardowski stary - Krzysztof Antkowiak
Pan Twardowski młody - Georgij Andrejczenko
wierzyciel, przyjaciel, szlachcic - Michał Kępka
wierzyciel, przyjaciel, szlachcic  - Filip Świeczkowski
diabeł - Maxim Berko


 

24.05.2023, godz. 19


Planety tańcem poruszone.
PREMIERA!


Spektakl „Planety tańcem poruszone" przygotowane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika przypadającej w 2023 roku to przedstawienie interdyscyplinarne łączące taniec, sztuki wizualne i muzykę.  Nawiązuje do tematyki teorii astronomicznych, świata kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika. Złożony z trzech części przedstawia za pomocą ruchu i tańca różne zjawiska astronomiczne, oraz ruchy planet w naszej galaktyce. Na scenie wystawiona zostanie ponadczasowa wizja kosmosu prezentująca poruszanie się planet. W spektaklu nie zabraknie postaci alegorycznych, takich jak: Astronomia, Słońce, Księżyc i inne planety układu słonecznego, oraz postaci historycznych jak Mikołaj Kopernik czy Johannes Kepler.


We fragmencie nawiązującym do epoki Kopernika, zaprezentowane będą oryginalne choreografie z XVI wieku odnoszące się do tematyki planet jak np. „Ardente Sole” lub „Chiara Stella”. Nie zabraknie jednak przedstawienia tematyki planet i astronomii w estetyce tańca barokowego. Zostanie zaprezentowany alegoryczny świat kosmosu na podstawie słynnych baletów z epoki do muzyki J. B. Lulliego ze słynną „Chaconne de Phaëton” i tańcem słońca z „Baletu Nocy”.


Zapraszamy!


Bilety: 60 zł i 50  zł (ulgowe) oraz 40 zł grupowe (powyżej 10 osób)


Scenariusz i reżyseria - Romana Agnel
Choreografia - Romana Agnel, Dariusz Brojek, oryginalne  choreografie z epoki XVI w. w stylu włoskim
Kostiumy - Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Projekcje - Krzysztof Antkowiak
Rekwizyty - Jan Burnat
Reżyseria światła - Grzegorz Marczak
Występują  tancerze Baletu Cracovia Danza


 

6 czerwca 2023, godz. 19


Kopciuszek
PREMIERA!


Na scenie Teatru Vaiete, 6 czerwca, w miesiącu, gdzie przypada Dzień Dziecka zaplanowana została druga premiera Cracovia Danza. Będzie to Kopciuszek, jedna z najsłynniejszych bajek baletowych, ale tym razem do muzyki  Gioacchino Rossiniego, w choreografii Dariusza Brojka. Ta słynna bajka której autorem jest barokowy pisarz Charles Perrault, stała się inspiracją dla wielu kompozytorów, różnych epok. Tym razem spektakl przeniesie widzów w świat XIX-wiecznego baletu europejskiego. Będzie to historia którą wszyscy dobrze znamy, ale opowiedziana przez tancerzy w stylu demi-klasycznym z elementami tańca charakterystycznego. Nie zabraknie też dużej dawki humoru, pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji i pięknych baśniowych kostiumów autorstwa Elżbiety Wójtowicz-Gularowskiej oraz Bożeny Pędziwiatr.


- Kopciuszek albo jak się inaczej mówi „triumf dobroci”, to ponad czasowa historia o zwycięstwie dobra nad złem. Słynna opera komiczna Rossiniego z początku XIX wieku oraz późniejszy balet do muzyki Prokofiewa rozsławiły ten tytuł na całym świecie. Każde dziecko i każdy dorosły przynajmniej raz w życiu widział tę historie, a słynny pantofelek stał się dla wszystkich synonimem dobrego losu i szczęścia. Balet Cracovia Danza przybliża młodym widzom tę historię powracając do jego pierwowzoru czyli bajki Charlesa Perrault  – mówi Dariusz Brojek, choreograf. 


Zapraszamy!


Bilety: 60 zł i 50  zł (ulgowe) oraz 40 zł grupowe (powyżej 10 osób)


Scenariusz i choreografia - Dariusz Brojek
Kostiumy - Elżbieta Wójtowicz – Gularowska; Bożena Pędziwiatr
Projekcje - Anna Szklener / Krzysztof Antkowiak
Muzyka - Gioachino Antonio Rossini 
Asystent choreografa - Nikoleta Giankaki
Projekt afisza - Adrianna Pulchny


Obsada:
Kopciuszek - Nikoleta Giankaki
Książe - Georgij Andrejczenko
Macocha - Marta Yıldız
Ojciec - Maxim Berko
Zła siostra Gryzelda - Ewelina Keller
Zła siostra Anastazja - Anna Szczotka
Dobra wróżka/mieszczka - Małgorzata Nabrzeska
Dwórka/mieszczka - Anna Szklener
Mieszczanin, kuchcik, herold, mysz, dworzanin - Michał Kępka
Mieszczanin, kuchcik, nauczyciel tańca, mysz, dworzanin - Filip Świeczkowski

0
Pasek dostępności