Pan Twardowski. Ale bajka! | Teatr VARIETE

26 kwietnia 2023 godz. 19.00

Pan Twardowski. Ale bajka! | Teatr VARIETEPan Twardowski. Ale bajka! | Teatr VARIETE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, w środę 26 kwietnia, 2023 roku, o godz. 19, na scenie Krakowskiego Teatru Variete Balet Cracovia Danza przedstawi Galę Baletową. Wieczór, zatytułowany Dzień Tańca z Cracovia Danza, ma za zadanie nie tylko zwrócenie uwagi na piękno tańca, ale także konsolidowanie środowiska tanecznego, docenienie tancerzy a także wszystkich, którzy na co dzień pomagają i sprzyjają sztuce baletu.  Galę otworzy program barokowy, który jest hołdem dla Jeana-Georges’a Noverre’a, tancerza i francuskiego choreografa. To data chrztu – 29 kwietnia 1727 – tego wielkiego reformatora baletu  została uznana w 1982 roku przez UNESCO za Międzynarodowy Dzień Tańca.


Głównym artystycznym akcentem uroczystości będzie spektakl baletowy w wykonaniu Cracovia Danza – Pan Twardowski. Ale bajka! Przedstawienie oparte na muzyce Stanisława Moniuszki przenosi w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca. W części pierwszej – choreografia i inscenizacja autorstwa Aliny Towarnickiej – przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana choreograficznie przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza Pani Twardowska. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.


Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura Bajka), zaś całość dopełniają kostiumy projektu Bożeny Pędziwiatr oraz maski stworzone przez Jonathana Fröhlicha, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki!


Zapraszamy!  Bilety: 60 zł i 50  zł (ulgowe) oraz 40 zł grupowe (powyżej 10 osób)


Muzyka – Stanisław Moniuszko
Choreografia - Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
Kostiumy, scenografia - Bożena Pędziwiatr           
Multimedia - Krzysztof Antkowiak                                      
0
Pasek dostępności