Planety tańcem poruszone | PREMIERA

24. maja 2023 g. 19.00 | Teatr VARIETE

Planety tańcem poruszone | PREMIERAPlanety tańcem poruszone | PREMIERA

Premierowy spektakl Baletu Cracovia Danza Planety tańcem poruszone, jest nietypową opowieścią, gdyż wielkie naukowe dzieło Kopernika, które zrewolucjonizowało świat, zostało przełożone na język tańca. Spektakl przygotowany został z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.


Planety tańcem poruszone nawiązuje do tematyki teorii astronomicznych, świata kosmosu, a także działalności Mikołaja Kopernika. Spektakl ukazuje za pomocą tańca zjawiska astronomiczne oraz ruchy planet w naszej galaktyce. – Pokażemy na scenie ponadczasową wizję kosmosu prezentującą wizualne poruszanie się planet. W spektaklu nie zabraknie też postaci alegorycznych, takich jak: Astronomia, Słońce, Księżyc i inne planety układu słonecznego, oraz postaci historycznej jak Mikołaj Kopernik – mówi Romana Agnel, reżyserka spektaklu, dyrektor Cracovia Danza.


Widowisko rozpocznie się wizją kosmosu według rozważań Mikołaja Kopernika, który wie, że świat urządzony jest inaczej, niż wszyscy sądzą. W części opartej na tańcu renesansowym na scenie wyczarowany zostanie obraz nawiązujący do jego teorii. Układy choreograficzne będą ilustrowały przemianę wizji świata z geocentrycznej w heliocentryczną. Ponadto wystawione zostaną oryginalne choreografie z XVI wieku odnoszące się do tematyki planet jak np. Ardente Sole lub Chiara Stella.
W finale natomiast tematykę planet i astronomii pokażemy w estetyce tańca barokowego. Zostanie przedstawiony alegoryczny świat kosmosu na podstawie znanych baletów do muzyki Lully’ego ze słynną "Chaconne de Phaëton” i tańcem słońca z „Baletu Nocy” – mówi Romana Agnel.


Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz


Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, oryginalne choreografie z XVI wieku
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Projekcje: Krzysztof Antkowiak
Asystent choreografa: Marta Yıldız


Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Marta Yıldız, Georgij Andrejczenko, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Filip Świeczkowski.


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

0
Pasek dostępności