Wawel | Muzeum Dom Mehoffera | Krakowskie Noce

19 maja 2023 godz. 18.00 oraz 21.00

Wawel | Muzeum Dom Mehoffera | Krakowskie NoceWawel | Muzeum Dom Mehoffera | Krakowskie Noce
Balet Cracovia Danza bardzo intensywnie kończy tydzień. Występ na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu oraz pokazy na tarasie w Domu Mehoffera w ramach Nocy Muzeów 2023.

Dwór wawelski w XVI wieku to miejsce gdzie krzyżowały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu, co widoczne jest w sztuce, także tanecznej. W tamtych latach na balach i w przedstawieniach baletowych prezentowanych na Wawelu pojawiały się różne tańce, zarówno włoskie jak i francuskie, takie jak m.in. passamezzo, galiardy, volty, gawoty czy branle. I właśnie pokaz Na wawelskim dworze  przygotowany przez Balet Cracovia Danza jest prezentacją tych tańców ujętych w renesansową suitę, która pokazuje różnorodność i bogactwo kroków, figur i form tanecznych XVI wieku.
Warto zwrócić uwagę na bogate kostiumy – autorstwa Moniki Polak-Luścińskiej – inspirowane ikonografią i pokazujące najważniejsze style w modzie panujące na Wawelu.

Agnieszka Malatyńska Stankiewicz


Choreografia: Romana Agnel
Kostiumy: Monika Polak-Luścińsk
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Marta Yıldız, Ewelina Keller, Anna Szklener, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski

Program taneczny „Ogrodowe Fin de siècle” został specjalnie przygotowany z okazji  Nocy Muzeów 2023 w Domu Mehoffera. Inspiruje się dziełami artysty.
Zebrani na wieczorku tańcującym odbywającym się na tarasie ogrodowym goście spędzają miło czas na uprawianiu tańców z końca XIX w., modnych w ówczesnych salonach europejskich. Wśród tych najbardziej znanych znajdują się: polonez salonowy, walc, polka, kadryl francuski oraz kotylion. Ogrodową taneczną sielankę przerywa żywiołowy, gorący pokaz hiszpańskiej tancerki Rosarii Guerrero, która prezentuje się w bolero-cochuchy. Nikt nie pozostaje obojętny na magnetyczne ruchy tancerki i egzotyczny charakter jej tańca.

Romana Agnel


Inscenizacja - Romana Agnel
Kostiumy - Monika Polak Luścińska
Występują tancerze  Baletu Dworskiego Cracovia Danza: Anna Szklener, Anna Szczotka, Filip Świeczkowski, Georgij Andrejczenko, Małgorzata Nabrzeska

 
0
Pasek dostępności