Sobieski i Marysieńka | Białystok

05 listopada 2023, godz.18.00

Sobieski i Marysieńka | BiałystokSobieski i Marysieńka | Białystok
Tancerze Baletu Cracovia Danza wystąpili na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej / Izabela Branicka International Festival of Early Arts jest platformą prezentacji kultury, sztuki i muzyki dawnej w nawiązaniu do świetności kulturalnej Wersalu Północy jak zwano wyjątkową rezydencję białostocką Hetmana W.K. Jana Klemensa Branickiego i jego żony Izabeli Branickiej z Poniatowskich, siostry ostatniego Króla Polski – mecenasów kultury.

W 340. rocznicę zwycięstwa króla Jana Sobieskiego pod Wiedniem Balet Cracovia Danza wznawia swój spektakl Sobieski i Marysieńka. Przedstawienie, które miało premierę w 2001 roku w Barcelonie, było prezentowane z dużym powodzeniem wielokrotnie w Polsce i zagranicą. Ostatni raz w Krakowie spektakl ten wystawiony został 10 lat temu. Teraz powraca do repertuaru Baletu Cracovia Danza - odświeżony i w nowej obsadzie.

Głośny romans, wielka miłość, szczęśliwe małżeństwo i wielka polityka połączyły Jana III  Sobieskiego i Marię Kazimierę d’Arquien. Niezwykła relacja królewskiej pary zawarta w Listach króla Jana do Marysieńki, stała się kanwą spektaklu  Sobieski i Marysieńka.  Akcję spektaklu, nawiązującego kompozycją do widowisk o tematyce heroiczno-mitologicznej, tworzą wydarzenia związane ze zwycięskim powrotem króla spod Wiednia. Poprzez taniec i pantomimę ukazane zostało oczekiwanie na zwycięzcę, a także wzruszające spotkanie małżonków po długim rozstaniu oraz wielkie widowisko przygotowane dla męża przez Marysieńkę.

Przedstawienie oddaje atmosferę polskiego królewskiego dworu, na którym w XVII wieku przenikały się kultury: polska, francuska i orientalna. Tanecznie rywalizują więc w spektaklu dworzanie polscy i francuscy, swoje umiejętności prezentują Turcy pokonani przez Sobieskiego i przywiezieni do Rzeczpospolitej.

ZDJĘCIA

 
Sobieski i Marysieńka

Premiera: 2001 Brcelona

Scenariusz i reżyseria: Romana Agnel

Choreografia: Romana Agnel, Leszek Rembowski, Dariusz Brojek oraz choreografie oryginalne z XVII wieku
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska, Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
Maski: Maciej Luściński

Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Zuzanna Frank, Georgij Andrejczenko, Krzysztof Antkowiak, Maxim Berko, Filip Świeczkowski, Iwan Zaharow.
Pasek dostępności