Pan Twardowski.Ale bajka! | 2 przedstawienia | Teatr Variété

19 i 20 marca 2024, godz. 19.00

Pan Twardowski.Ale bajka! | 2 przedstawienia | Teatr VariétéPan Twardowski.Ale bajka! | 2 przedstawienia | Teatr Variété
Po raz kolejny zapraszamy do Krakowskiego Teatru Variete na spektakl Baletu Cracovia Danza Pan Twardowski. Ale bajka!

Pan Twardowski. Ale bajka! to przedstawienie oparte na muzyce Stanisława Moniuszki, które przenosi widzów w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca. Już w prologu do jej opowieści, choreograficznie opracowanym przez Dariusza Brojka, można zauważyć, że czas w piekielnych otchłaniach płynie bardzo wolno. „Znudzony swą wielowiekową działalnością Mefisto nie widzi już dla siebie nowych wyzwań. Jednak spojrzenie w kierunku Ziemi przez diabelską lunetę wskazuje na jednego ze śmiertelników, który zmagając się z trudnościami czarnoksięskiej magii, gotów jest poświęcić wszystko” – podkreśla choreograf.

Część pierwsza – choreografia i inscenizacja autorstwa Aliny Towarnickiej – przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana choreograficznie przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza Pani Twardowska. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.

Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura Bajka), zaś całość dopełniają kostiumy projektu Bożeny Pędziwiatr oraz maski stworzone przez Jonathana Fröhlicha, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki!

 
Pan Twardowski Ale bajka!

Premiera 21.07.2019 Krakowski Teatr Variété

Muzyka: Stanisław Moniuszko
Choreografia i inscenizacja: Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
Kostiumy, scenografia: Bożena Pędziwiatr
Maski: Jonathan Fröhlich
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza:
Ewellina Keller (Pani Twardowska)
Krzysztof Antkowiak (Pan Twardowski stary)
Georgij Andrejczenko (Pan Twardowski młody)
Maxim Berko (Diabeł)
Nikoleta Giankaki (Diablica, Panna temperamentna, Szlachcic)
Małgorzata Nabrzeska (Diablica, Panna romantyczna, Szlachcic)
Anna Szczotka (Diablica, Panna Ponętna, Szlachcic)
Michał Kępka (Wierzyciel, Przyjaciel, Szlachcic)
Filip Świeczkowski (Wierzyciel, Przyjaciel, Szlachcic)
Iwan Zacharow (Krakowiak)

BILETY

 
Pasek dostępności