Pan Twardowski. Ale bajka! | Groteska | Kraków

4 i 6 lipca 2024, godz. 11.00

Pan Twardowski. Ale bajka! | Groteska | KrakówPan Twardowski. Ale bajka! | Groteska | Kraków
4 i 6 lipca, godz. 11.00 widowisko baletowe Pan Twardowski. Ale bajka! zostanie zaprezentowane w Teatrze Groteska na ul. Skarbowej 2 w Krakowie. Przygotowaliśmy specjaną ofertę! Bilety grupowe  (od 5 osób) w cenie 40 zł/os.

Spektakl Baletu Cracovia Danza Pan Twardowski. Ale bajka! oparty na muzyce Stanisława Moniuszki zabiera widza w świat wyobraźni, magii i humoru, ale przede wszystkim tańca – w końcu to on jest językiem, w którym artyści snują swoją opowieść.

W prologu do jej opowieści, można zauważyć, że „Czas w piekielnych otchłaniach płynie bardzo wolno. Znudzony swą wielowiekową działalnością Mefisto nie widzi już dla siebie nowych wyzwań. Jednak spojrzenie w kierunku Ziemi przez diabelską lunetę wskazuje na jednego ze śmiertelników. Krakowski szlachcic Jan Twardowski  zmagając się z trudnościami czarnoksięskiej magii, gotów jest poświęcić wszystko, by zdobyć młodość i bogactwo” – pisze  choreograf.

Część pierwsza w choreografii Aliny Towarnickiej przedstawia historię słynnego krakowskiego czarnoksiężnika, jego kłopoty związane z utratą wiary we własne możliwości i okoliczności, które skłoniły go do podpisania cyrografu. Część druga, opracowana przez Dariusza Brojka, nawiązuje do ballady Adama Mickiewicza Pani Twardowska. Gdy diabeł, zwabiwszy Twardowskiego do karczmy, upomina się o jego duszę, sytuację ratuje żona maga, która staje się teraz główną bohaterką historii – bo „gdzie Twardowski nie może, Twardowska pomoże!”.

Tłem dla perypetii bohaterów jest kolaż muzyczny złożony z wybranych utworów Stanisława Moniuszki (m.in. słynna uwertura Bajka), zaś całość dopełniają barwne kostiumy oraz maski, które w zabawny sposób oddają karykaturalny charakter postaci, podkreślając tym samym humorystyczny wydźwięk spektaklu. Na scenie pojawia się zarówno diabeł z piekła rodem, jak i bicz kręcony z piasku czy tańczące fajki. Tego nie można przegapić!

 
Pan Twardowski. Ale bajka!

4, 6 lipca 2024, godz. 11.00


Muzyka – Stanisław Moniuszko
Choreografia - Alina Towarnicka, Dariusz Brojek
Kostiumy, scenografia - Bożena Pędziwiatr
Maski: Jonathan Fröhlich


Występują Tancerze Baletu Cracovia Danza:
Ewellina Keller (Pani Twardowska)
Krzysztof Antkowiak (Pan Twardowski stary)
Georgij Andrejczenko (Pan Twardowski młody)
Maxim Berko (Diabeł)
Nikoleta Giankaki (Diablica, Panna temperamentna, Szlachcic)
Małgorzata Nabrzeska (Diablica, Panna romantyczna, Szlachcic)
Anna Szczotka (Diablica, Panna Ponętna, Szlachcic)
Michał Kępka (Wierzyciel, Przyjaciel, Szlachcic)BILETY

 

 
Pasek dostępności