Cracovia Danza: Balet w mieście

Cracovia Danza: Balet w mieścieCracovia Danza: Balet w mieście
NATURA 2020

Już od czterech lat Balet Cracovia Danza występuje w ramach cyklu happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, proponując za każdym razem inne tematy pokazów w przestrzeni miejskiej. Do tej pory Cracovia Danza tańcem pokazywała m.in. związki Krakowa z Paderewskim czy Moniuszką, a w tym roku hasłem happeningowych spotkań z mieszkańcami Krakowa i turystami będzie NATURA. Zespół wystąpi w zielonych miejscach miasta. Miejscach niezwykłych, fascynujących i tętniących życiem od wielu lat.

W ramach tegorocznej edycji NATURA 2020 Balet Cracovia Danza zaproponuje podróż taneczną przez najstarsze ogrody Krakowa. Wędrówkę rozpoczniemy u stóp renesansowych ogrodów królowej Bony na Wawelu. Na trasie nie zabraknie Ogrodu Profesorskiego, Ogrodu Botanicznego UJ, najstarszego ogrodu botanicznego w Polsce, założonego w 1783 roku, a także ogrodów krakowskich Plant, z których każdy jest innym założeniem architektury przyrody. Planty, których początki sięgają pierwszej połowy XIX wieku, to wyjątkowy ogród miejski, który otacza najstarszą część Krakowa. To jednocześnie jeden z większych krakowskich parków: ma około 20 ha powierzchni, a jego obwód wynosi ponad 4 km.

Tańcząc w tym roku w zielonych miejscach Krakowa Cracovia Danza będzie przypominała, że natura od lat stanowiła inspirację dla kolejnych pokoleń kompozytorów i choreografów. Zwróci też uwagę na temat tegorocznego 21. Festiwali Tańców Dworskich „Cracovia Danza” - Żywioły, który idealnie wpisuje się temat cyklu happeningów NATURA 2020.

Tegoroczny cykl happeningów anonsowany był już 27 listopada zeszłego roku prologiem NATURA(lna) Cracovia Danza, w ramach którego zespół tańczył na Placu Wszystkich Świętych oraz na Rynku zwracając uwagę na to, co dla nas najważniejsze: na pielęgnowanie natury, której jesteśmy częścią. Balet ma nadzieję, że proekologiczne artystyczne happeningowe działania staną się ważnym głosem w propagowaniu dbania o naturę, najcenniejsze dobro jakie mamy.

 

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie.

Relacja z poprzedniej edycji happeningów, poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu (2018)0
Pasek dostępności