Balet Cracovia Danza zaprezentuje w sobotę i niedzielę 2 różne programy w dwóch różnych miejscach. W Zamościu na Rynku Wielkim spektakl Arlekinada oraz w ruinach klasztoru Karmelitów w Zagórzu widiwisko Harmonia Mundi. Hołd Mikołajowi Kopernikowi.
W programie „Arlekinada” tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują trzy obrazy:
1. „Arlekin i Kolombina”. Taneczno - pantomimiczna opowieść o relacji czołowych postaci komedii dell`Arte: Arlekina, Kolombiny oraz Hrabiego, prototypu Poliszynela. Sceny pantomimiczne i tańce oparte są na kompozycjach A Corellego z concerti grossi. W programie nie zabraknie menueta, couranta, gavotty, gigi.
2. „Wenecja”. To obraz, który przeniesie nas w czasy Karnawału weneckiego, gdzie zabawia się wytworne towarzystwo dworskie. Może okazać się, że pod przebraniem dworskim ukryją się postaci ulicznych komediantów. W programie tańce z sonat Corellego (Sarabanda, Gavotta), oraz oryginalne choreografie z Baletu „Fêtes Vénitiennes” A. Campry („La Forlane”, „Nouvelle Venitienne”).
3. „La Folia”. Zobaczymy w tym obrazie prawdziwe karnawałowe szaleństwo. Na ulicach Wenecji spotykają się wieśniacy tańczący żywiołową Tarantele, oraz postaci z komedii dell’Arte, a także dworzanie. W programie oprócz taranteli, La Folia Corellego.
Scenariusz: Romana Agnel
Choreografia: Romana Agnel, oraz choreografie oryginalne L.Pécour
Kostiumy: Monika Polak-Luścińska
Występują: Nikoleta Giankaki, Małgorzata Nabrzeska, Marta Yıldız, Maxim Berko, Michał Kępka, Filip Świeczkowski
Harmonia Mundi to prezentacja, która za pomocą tańca, ruchu przedstawia świat kosmosu, oraz teorii astronomicznej Mikołaja Kopernika. W programie pojawiają się postaci alegoryczne takie jak Astronomia, Słońce, Księżyc, Ziemia oraz realna postać Mikołaja Kopernika. Tematem pokazu jest ruchomy obraz nawiązujący do teorii Mikołaja Kopernika. Widzowie mogą, więc zobaczyć, jak w sposób wizualny tancerzy inspirują słowa „wstrzymał słońce, ruszył ziemię”, a więc przemianę z teorii geocentrycznej w teorię heliocentryczną. Harmonia Mundi nawiązuje do teorii filozofów antycznych, w których „Balet gwiazd jest łącznikiem planet, stałych ciał niebieskich, a proporcję pomiędzy nimi stanowią harmonię doskonałą i uporządkowaną, co stanowi początek samego tańca”. W renesansie planety są często przedstawiane pod postacią nimf lub muz, które w sposób taneczny ilustrują układy w kosmosie. Nawiązujemy do takich właśnie założeń, by wszystkie prezentujące się w pokazie elementy (taniec, muzyka, kostium, teatr) były spójne stylowo i odnosiły się do epoki z czasów teorii Mikołaja Kopernika i Johannesa Kepplera.
Koncepcja i choreografia: Romana Agnel
Kostiumy i maski: Monika Polak- Luścińska
Występują tancerze Baletu Cracovia Danza: Nikoleta Giankaki, Ewelina Keller, Małgorzata Nabrzeska, Anna Szczotka, Anna Szklener, Marta Yıldız, Georgij Andrejczenko, Michał Kępka, Sebastian Kubacki, Filip Świeczkowski.
Po pokazie odbędą się na warsztaty tańca renesansowego