GALA BALETOWA | Tanecznym krokiem przez filmy Andrzeja Wajdy | Teatr Groteska
10 maja 2026 roku Teatr Groteska w Krakowie stanie się miejscem spotkania tańca, kina i literatury. Doroczna Gala „Dzień Tańca z Cracovia Danza” będzie tym razem poświęcona twórczości Andrzeja Wajdy, w związku z ustanowieniem 2026 roku - Rokiem Reżysera.
W przestrzeni Teatru Groteska Balet „Cracovia Danza” zaprezentuje premierowe widowisko zatytułowane „Tanecznym krokiem przez filmy Andrzeja Wajdy”. Na scenie pojawią się wszyscy artyści zespołu oraz zaproszeni goście, tworząc wielowymiarową opowieść inspirowaną dorobkiem jednego z najważniejszych twórców polskiego kina. Autorką scenariusza jest Romana Agnel – dyrektorka Baletu „Cracovia Danza”.
Podstawą spektaklu staną się choreografie nawiązujące do XIX-wiecznego repertuaru tanecznego, opracowane do muzyki znanej z filmów i seriali reżysera. W programie znajdą się m.in. polonez z Pana Tadeusza, walc z Ziemi obiecanej oraz mazur z Zemsty. Obok najbardziej rozpoznawalnych tematów będą również mniej oczywiste kompozycje: „Orgia” z Ziemi obiecanej, muzyka salonowa z serialu Z biegiem lat, z biegiem dni, duet „Wacław i Klara”, a także miniatury taneczne „Mrówki” i „Rok 1812” z Pana Tadeusza. Inspiracją dla twórców są dzieła zakorzenione w polskiej literaturze, często obecne w szkolnym kanonie lektur. Gala została więc pomyślana jako propozycja szczególnie bliska młodej publiczności – uczniom szkół podstawowych i średnich – którym taniec może otworzyć nowe perspektywy interpretacyjne i przybliżyć realia epoki, a tym samym ułatwić zrozumienie XIX-wiecznej obyczajowości i kontekstów kulturowych tamtego okresu.
Autorami choreografii będą twórcy specjalizujący się w tańcach dawnych i staropolskich: Romana Agnel oraz Leszek Rembowski. Artyści ci budują widowisko, które nada znanym motywom filmowym nowy, sceniczny wymiar.