Witamy wszystkich, którzy w tym roku wezmą udział w Warsztatach Tańców Dworskich Cracovia Danza!
Przygotujmy się na podróż w czasie, aby zwizualizować i uświadomić sobie ewolucję tańców od jednej epoki do drugiej, a mianowicie od renesansu do wczesnego baroku.
Zaczniemy od kilku tańców ze zbioru Orchésographie opublikowanego przez Thoinot Arbeau w 1588 roku.
– Tańce w łańcuchach i w kręgach: Branles, z podwójnym Branle od Praetoriusa, a także kilka Branles coupés i morgués oraz bardzo interesująca suita Branle de Malte z podwójnym Branle, Branle de Poitou, Branle morgué i Branle léger, pochodzącymi ze zbioru: Jean d’Estrée, Nicolas du Chemin, 3ème livre de danceries, 1559.
– Taniec w korowodzie: Pavana „J’ay du mal tant”, ze zbioru: Pierre Phalèse, Recueil de danceries, Anvers, 1583.
– Bardziej zaawansowany technicznie, wspaniały i radosny taniec: Gaillarde „Puis que vivre”, ze zbioru: Pierre Phalèse, Recueil de danceries, Anvers 1583.
Dzięki wykorzystaniu naszej wiedzy na temat tańców z Orchésographie, będziemy mogli obserwować ewolucję tańca, której świadectwa zawiera Instruction pour dancer – anonimowy manuskrypt znaleziony w archiwach Darmstadt.
Przyjrzymy się pierwszym fragmentom Bourrée do wspaniałej muzyki Michaela Praetoriusa, zawartej w Terpsichore – zbiorze tańców francuskich zebranych, ułożonych i opublikowanych przez niego w 1612 roku.