Balet Dworski Cracovia Danza został założony i jest prowadzony przez Romanę Agnel, tancerkę, historyka sztuki, choreografa, wybitną specjalistkę w zakresie tańców dawnych. To jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet, który od 2006 roku jest Instytucją Kultury Miasta Krakowa, propaguje także polską tradycję tańca. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień. Doskonałe choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, pracowicie wykonane kostiumy szyte z duchem minionych czasów, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu Cracovia Danza.
Balet występuje na wielkich teatralnych scenach oraz w przestrzeniach kameralnych. Zespół pokazał się m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Centrum Kongresowym ICE, Narodowym Forum Muzyki, Operze Margrabiów w Bayreuth czy Teatro di Villa Torlonia w Rzymie, a także w filharmoniach w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy i Łodzi. Jest także częstym gościem w królewskich zamkach: na Wawelu, w Warszawie, w Niepołomicach oraz w pałacach: w Wilanowie, Nieborowie, Białymstoku, i w muzeach: Muzeum Narodowym, Muzeum Krakowa, Muzeum Armii Krajowej, Muzeum Historii Polski i inn. Zespół w ciągu roku prezentuje się w około 200 wydarzeniach. Każdego roku realizowane są premiery.
Domeną Baletu jest także edukacja. W licznych warsztatach i wykładach co roku bierze udział kilka tysięcy osób. W stałej ofercie dla szkół muzycznych są warsztaty „Suita tańców barokowych” oraz „Polskie tańce salonowe”. Oprócz szkolenia innych Balet stawia na rozwój i podnoszenie kompetencji swoich artystów poprzez liczne warsztaty i wykłady np. Akademia Staropolska oraz realizacje choreografii przez wybitnych specjalistów ze swoich dziedzin.
Cracovia Danza występuje nie tylko na terenie całej Polski ale i poza jej granicami. Zespół przyczyniając się do doskonałej promocji naszego kraju i Krakowa, odwiedził ponad 30 krajów, w tym m.in. Francję, Niemcy, Włochy, Rosję, Ukrainę, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Japonię, Indie, Maroko, Stany Zjednoczone, Koreę.
Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem instytucji jest odbywający się w lipcu, międzynarodowy FESTIWAL TAŃCÓW DWORSKICH (zainicjowany w 2000 roku przez Romanę Agnel i Fundację Ardente Sole), w którego ramach odbywają się warsztaty, pokazy, koncerty, wystawy, wykłady i duże spektakle plenerowe w historycznych miejscach Krakowa (Wawel, Rynek Główny).
Projektem o najbardziej nowoczesnej i nietypowej formule, zapoczątkowanym w 2016 roku, jest cykl happeningów CRACOVIA DANZA: BALET W MIEŚCIE, w ramach których kilka razy do roku zespół prezentuje się w nietypowych przestrzeniach publicznych Krakowa, tak by jeszcze bliżej zaprezentować się mieszkańcom i turystom. Pokazy te zawsze odbywają się z zaskoczenia i w nietypowych miejscach np. na dworcu PKP, lotnisku w Balicach, Starym Kleparzu, Miejskiej Bibliotece, czy Szpitalu Dziecięcym w Prokocimiu. Pokazy te każdorazowo spotkają się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, turystów i mediów. Happeningi mają za zadanie zwrócenie uwagi na postaci lub wydarzenia ważne dla Krakowa i Polski.
Balet Cracovia Danza jest jednym z sygnatariuszy wpisu Poloneza na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Wpisu dokonano 5 grudnia 2023 roku.
PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE BALETU:
1. Tworzenie i wystawianie widowisk – spektakli baletowych związanych z historią i tradycją Polski, a w szczególności Krakowa.
2. Przybliżanie publiczności krajowej i zagranicznej polskiej sztuki tańca, sięgając do repertuaru baletowego z czasów Średniowiecza, Renesansu i Baroku.
3. Rozwijanie współpracy i wymiany z cenionymi tancerzami i choreografami z Polski i z zagranicy.
4. Współpraca i wymiana z innymi zespołami tanecznymi poprzez umożliwianie im prezentacji oraz organizowanie spotkań i warsztatów dla tancerzy, a także innych zainteresowanych osób.
5. Upowszechnianie wiedzy o tańcu poprzez organizowanie seminariów, spotkań, dyskusji, jak również wystaw związanych ze sztuką tańca i dziejami kostiumu.
6. Wydawanie publikacji związanych z tańcem o charakterze informacyjnym i edukacyjnym.
7. Działalność edukacyjna:
– prowadzenie stałych zajęć, tworzenie specjalnych programów i choreografii dla zespołów dziecięcych i młodzieżowych;
– szkolenie instruktorów zespołów tanecznych dziecięcych i młodzieżowych;
– prowadzenie lekcji – audycji związanych z historią tańca i prezentacją kostiumów historycznych z różnych epok.
8. Prowadzenie badań nad historią tańca i baletu, odtwarzanie repertuaru baletów i tańców polskich z różnych epok.