Kim Jesteśmy

logo_cracovia_danza_rgbBalet Dworski Cracovia Danza powstał w dniu 1 września 2006 roku jako Miejska Instytucja Kultury na mocy uchwały Rady Miasta Krakowa (Uchwała NR CXIV/1185/06 z dnia 5 lipca 2006).

Dyrektorem Naczelnym i Artystycznym Baletu Dworskiego Cracovia Danza jest Romana Maciuk-Agnel – tancerka i choreograf, specjalizująca się w tańcach historycznych oraz charakterystycznych.

Balet kontynuuje działania Baletu Dworskiego „Ardente Sole” oraz działającej pod tą samą nazwą Fundacji, założonej w roku 1998 przez Romanę Agnel. Instytucja powstała z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków pracy dla tancerzy tworzących unikalny, jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, mogący poszczycić się wieloma znaczącymi sukcesami artystycznymi i organizacyjnymi oraz osiągnięciami w zakresie popularyzacji kultury wysokiej i edukacji artystycznej.

Instytucja inicjuje, organizuje i wspiera różnorodne wydarzenia, mające na celu upowszechnienie dziedzictwa i kultury tańca. Działalność Baletu umożliwia wymianę doświadczeń pomiędzy artystami polskimi i zagranicznymi, zainteresowanymi tańcami historycznymi, a także popularyzację wiedzy o sztuce i kulturze dworskiej. Balet współpracuje z krajowymi i zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi działającymi w celu rozpowszechniania oraz promocji tańców historycznych i kultury dworskiej.

 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE BALETU:

1. Tworzenie i wystawianie widowisk – spektakli baletowych związanych z historią i tradycją Polski, a w szczególności Krakowa.

2. Przybliżanie publiczności krajowej i zagranicznej polskiej sztuki tańca, sięgając do repertuaru baletowego z czasów Średniowiecza, Renesansu i Baroku.

3. Rozwijanie współpracy i wymiany z cenionymi tancerzami i choreografami z Polski i z zagranicy.

4. Współpraca i wymiana z innymi zespołami tanecznymi poprzez umożliwianie im prezentacji oraz organizowanie spotkań
i warsztatów dla tancerzy, a także innych zainteresowanych osób.

5. Upowszechnianie wiedzy o tańcu poprzez organizowanie seminariów, spotkań, dyskusji, jak również wystaw związanych
ze sztuką tańca i dziejami kostiumu.

6. Wydawanie publikacji związanych z tańcem o charakterze informacyjnym i edukacyjnym.

7. Działalność edukacyjna:

a) prowadzenie stałych zajęć, tworzenie specjalnych programów i choreografii dla zespołów dziecięcych i młodzieżowych;
b) szkolenie instruktorów zespołów tanecznych dziecięcych i młodzieżowych;
c) prowadzenie lekcji – audycji związanych z historią tańca i prezentacją kostiumów historycznych z różnych epok.

8. Prowadzenie badań nad historią tańca i baletu, odtwarzanie repertuaru baletów i tańców polskich z różnych epok.

o_nas1

Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców historycznych, specjalizujący się w tańcu barokowym. Repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Balet, który od 2006 roku jest miejską instytucją kultury propaguje także polską tradycję tańca. Aktualny repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień. Doskonałe choreografie komponowane w różnych stylach i technikach, często odtwarzane z dawnych traktatów, pracowicie wykonane kostiumy szyte z duchem minionych czasów, a także doskonała muzyka – oto charakterystyka spektakli Baletu Cracovia Danza. Wielkim hitem jest Balet o kawie, który w ubiegłym roku otrzymał nagrodę Złotego Słonecznika 2014 w konkursie portalu CzasDzieci.pl.

o_nas2Balet występuje na wielkich teatralnych scenach, jak i podczas kameralnych prywatnych wydarzeń. Zespół pokazał się m.in. w: Teatrze Wielkim w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w filharmoniach w: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi. Jest także częstym gościem w królewskich zamkach: na Wawelu, w Warszawie i Niepołomicach oraz   w pałacach: w Wilanowie czy Nieborowie, jak i w krakowskich muzeach: Narodowym oraz Historycznym. Zespół w ciągu roku wystawia ponad 200 spektakli, w tym premiery. Balet zajmuje się także edukacją. W licznych warsztatach i wykładach co roku bierze udział kilka tysięcy osób.

o_nas3Cracovia Danza występuje nie tylko na terenie całej Polski ale i poza jej granicami. Zespół przyczyniając się do doskonałej promocji naszego kraju i Krakowa, odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Francję, Niemcy, Włochy, Rosję, Ukrainę, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Japonię, Indie, Maroko czy Stany Zjednoczone.

„publiczność była oczarowana ujmującym pokazem tańców w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza z Polski” (MillenniumPost New Delhi, 13.04.2015)

„Goście zachwyceni rozmachem, tańcami, strojami (…).” (Beata Suwara, Gość Niedzielny Tarnów 26.10.2015)

Pasek dostępności