Fotografia osoby Dariusz Brojek

Dariusz Brojek

tancerz, choreograf, kierownik baletu

Absolwent Państwowej Szkoły Baletowej w Gdańsku. Doświadczenia w zakresie tańca klasycznego zdobywał w zespołach baletowych oper Bałtyckiej oraz Dolnośląskiej. Umiejętności w zakresie techniki tańca dawnego doskonalił w zespole Ardente Sole pod okiem Romany Agnel, a także podczas wielu warsztatów prowadzonych przez mistrzów z Francji i Włoch, między innymi Beatrice Masin i Jean Christophe Pare, Marie-Claire Bär Le Corre, Barbarę Sparti, Françoise Denieau-Leclerc, Marie Genevieve Massé czy Irene Ginger.

Jako choreograf współpracuje z wieloma zespołami i teatrami w Polsce i za granicą. Asystował przy realizacjach operowo-baletowych w Warszawskiej Operze Kameralnej. Jest współautorem choreografii spektakli i programów baletu Cracovia Danza. Dla zespołu zrealizował dwa spektakle baletowe: Śpiąca królewna i Pan Twardowski. Ale Bajka! (wraz z Aliną Towarnicką). Jest także twórcą choreografii i opracowania ruchu scenicznego do wielu przedstawień teatralnych. W tym zakresie współpracował z Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, Teatrem Polskim w Bielsku-Białej oraz Teatrem im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, gdzie zdobył też doświadczenie jako asystent reżysera. Regularnie współpracuje też z londyńskim Teatrem Syrena, w którym realizuje choreograficznie przedstawienia dla dzieci i młodzieży od 2010 roku.

Wraz z Baletem Dworskim Cracovia Danza, z którym współpracę jako tancerz rozpoczął w 2001 roku, bierze udział w licznych koncertach, spektaklach w kraju i zagranicą. Występował w wielu krajach Europy, a także w USA, Indiach, Chinach czy Japonii. Jego zainteresowania obejmują również taniec hinduski, flamenco, a także taniec jazzowy, którego jest dyplomowanym instruktorem. Istotne miejsce w jego zainteresowaniach, jak i w repertuarze Cracovia Danza, zajmują też polskie tańce narodowe, które doskonalił pod kierunkiem Leszka Rembowskiego. Ważnym elementem działalności Dariusza Brojka jest edukacja. Prowadzi liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży z zakresu tańca dawnego w całej Polsce.

W 2016 roku otrzymał brązową odznakę Gloria Artis, a w 2019 roku brązowy Krzyż Zasługi.

 
Pasek dostępności