PAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIE

13 września 2020, TVP3 Kraków, godz. 19.30

PAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIEPAN TWARDOWSKI - IGRASZKI W BARBAKANIE
W niedzielę 13 września, na antenie TVP3 Kraków, o godzinie 19.30 zobaczyć będzie można drugi odcinek cyklu Kraków tańcem malowany, czyli Pan Twardowski – igraszki w Barbakanie. Punktem wyjścia jest tu spektakl Baletu Cracovia Danza o tym samym tytule. Pojawia się w nim legendarny Pan Twardowski, jego potyczki z diabłem, a wszystko okraszone jest bogactwem kultury staropolskiej. Szlachcice, tańczący wraz z głównymi bohaterami słynnej legendy, zabierają nas w podróż po sarmackiej Polsce, pełnej różnorodnych tańców i zwyczajów. Sceny, odgrywane w imponujących murach krakowskiego Barbakanu, prezentowane są w rytmach dawnych polskich tańców: mazura, kujawiaka, polki, bergamoszki, czy wyrwanego...

Odcinek opatrzony jest opowieściami. Do starego Krakowa, w którym właśnie buduje się Barbakan zabierze dr Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa. Zdradzi on wiele ciekawostek o samej fortyfikacji, Krakowie tamtych czasów, ale i... alchemii. Czy da się zrobić złoto z innych metali? Ale co ważniejsze – czy w Polsce ktoś to potrafił? I co ma wspólnego z tym Pan Twardowski. Dowiemy się tego, ale nie tylko. Bo kto wie, skąd w legendzie o słynnym czarnoksiężniku wziął się kur?


A wy, coście gród otwarli dla wędrownych ptaków, idźcie do dom i sny śnijcie, tak piękne jak Kraków
Adam Polewka


O zupełnie innym obliczu Barbakanu opowie słynny scenograf i reżyser teatralny Jan Polewka, ponieważ krakowski Rondel służył niejednokrotnie jako miejsce wielu występów. Najsłynniejszym z nich są Igrce w Barbakanie Adama Polewki, ojca naszego rozmówcy. Dowiemy się czym, a raczej kim byli tytułowi Igrce i dlaczego zainspirowali do stworzenia tego dzieła. Usłyszymy także słowa najpiękniejszej pieśni o Krakowie, która jest ostatnią strofą Igrców. Odcinek cyklu Kraków tańcem malowany jest niezwykłą, jedyną w swoim rodzaju okazją, aby poznać kontekst dzieła Adama Polewki i zobaczyć w jakich okolicznościach było wystawiane.

Barbakan to niesamowite tło dla legendy o Twardowskim, która zainspirowała Balet do stworzenia spektaklu. O tańcach, które znalazły tu swoje miejsce opowie choreograf Romana Agnel. Wyjaśni jaki był taniec staropolski, skąd wiemy jak wyglądał, gdzie zachowały się opisy i dlaczego tańce staropolskie uznawane były na zachodzie za kontrowersyjne. Za Mickiewiczem nakreśli obraz szlachcica-tancerza, który tańcząc podkręca wąsa i odrzuca wyloty kontusza. Taniec staropolski zdecydowanie wyróżnia się na tle ówczesnych tańców, a każdego zaciekawionego, zapraszamy do obejrzenia odcinka już w najbliższą niedzielę.

Pan Twardowski – igraszki w Barbakanie, niedziela 13 września 2020, TVP3 Kraków, godz. 19.30

 

 

 
0
Pasek dostępności