PAN MOLIER PROSI DO TAŃCA

PAN MOLIER PROSI DO TAŃCA

W powszechnej świadomości przetrwał jako doskonały obserwator życia, który dzięki temu talentowi sprawił, że jego sztuki pozostają do dziś aktualne. Takie komedie jak m.in. Chory z urojeniaŚwiętoszekLekarz mimo woli ciągle bawią kolejne pokolenia, pozostając żelaznym repertuarem wielu teatrów na całym świecie. Molier – prawnik z wykształcenia a komediopisarz z powołania w tym roku świętuje 400. urodziny.  Z  tej okazji Balet Cracovia Danza zaprasza na premierę Pan Molier prosi do tańca.  Tym spektaklem Zespół zwraca uwagę, że ten znany pisarz był także twórcą komedio-baletu, a więc zapoczątkował wprowadzanie do sztuk teatralnych fragmentów tanecznych.

Założeniem tego spektaklu jest przedstawienie kompozycji tanecznych stworzonych do realizacji Molierowskich komedio-baletów. Warto dodać, że w dziedzinie choreografii Molier pracował z najlepszymi. Np. z Pierrem Beuchampem – tancerzem, choreografem i kompozytorem, dyrektorem Królewskiej Akademii Tańca oraz nauczycielem tańca Ludwika XIV. Jego współpracownikiem był również, Jean-Baptiste Lully tancerz, choreograf i przede wszystkim kompozytor, który przez kilkanaście lat kierował Operą Królewską w Paryżu.

Przedstawione w spektaklu najbardziej znane utwory taneczne, takie jak m.in. menuet i marsz turecki Lully’ego z Mieszczanina Szlachcicem, czy ceremonia lekarzy Charpentiera  z Chorego z urojenia) są niespotykaną propozycją prezentacji sztuki tańca i baletu w formule połączonej z teatrem, z komedią. Spektakl Pan Molier prosi do tańca staje się okazją do przeglądu tanecznych form Baroku, tych z repertuaru balowego, oraz z repertuaru scenicznego. Towarzyszące obrazom teatralnym balety i tańce zostaną w części odtworzone na podstawie zachowanych choreografii z epoki. Całość wydarzenia dopełnią fantazyjne kostiumy z czasów Moliera oraz w stylu komedii dell’Arte, do której nawiązywał francuski komediopisarz.

Wzorem komedio-baletów Moliera, Balet Cracovia Danza sięgnie po współpracę z aktorami zrzeszonymi w zespole Trupa Komedianty, specjalizującymi się w komedii dell’Arte.

Spektakl Pan Molier prosi do tańca ukaże mało znane oblicze geniusza komedii, pełne tańców, baletów i muzyki; pokaże Molierowski świat komedii, od zaskakującej strony dla miłośników teatru – strony tańca.

REALIZATORZY

 


Pan Molier prosi do tańca
spektakl Baletu Cracovia Danza
premiera: 7.06.2022, godz. 19, Teatr Varieté w Krakowie


scenariusz i reżyseria: Romana Agnel
reżyseria partii komediowych: Agnieszka Cianciara-Fröhlich
choreografia: Dariusz Brojek
oryginalne choreografie: Luis Pecour – przygotowanie Marta Yıldız
muzyka: Jean-Baptiste Lully i Marc-Antoine Charpentier
kostiumy: Jan Polewka
przygotowanie kostiumów: Elżbieta Wójtowicz-Gularowska
rekwizyty: Jan Burnat
maski
: Jonathan Fröhlich

Pasek dostępności